PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اسپید کنترل براشلس.

mehrshad53
10-05-18, 08:58 PM
......

behrouz
10-05-18, 10:29 PM
مهرشاد جان بحثی بود با رضا که تو مدارات میتونی پیدا کنید
بحث این بود که فرکانس این اسپید ها باید برای راندمان بهتر متغییر باشه ، من تو گشت و گذار فهمیدم که در بعضی از اسپید ها تا ۵ مرحله فرکانس تغییر میکنه ، ممکنه بفرمائید از کجا بفهمیم این اسپیدها فرکانس های متغییر دارند ؟

ATINIK
10-05-19, 01:07 AM
دقیقا همینطوره که میفرمایین.
چونکه برای دورهای بالا نمیشه فرکانس سوییچنگ خیلی پایین باشه و از طرفی فرکانس بالا برای دورهای پایین خوب نیست بعضی جاها این کار را انجام میدن.
برای فهمیدنش موتور بی بار را آروم تا دور ماکزیمم ببرید و به صدای سوتی که از موتور میاد گوش کنین،در دورهای بالاتر صدای سوت پله پله زیر تر میشه و ممکنه در فرکانس بالای 16 کیلو هرتز دیگه شنیده نشه.(منکه بالای 12 کیلوهرتز رو نمیشنوم!)
اصولا 4-16 کیلوهرتز رنج متداولی هست.

درباره ماشین ها میتونم بگم که این تغییر فرکانس مخصوصا برای موتورهای بدون سنسور صورت میگیره تا در ثانیه های اولیه شروع کار موتور بتونه تورک موتور رو بالا ببره و همین هم دلیل برتری بعضی esc میشی. درسته؟

ATINIK
10-05-19, 01:25 AM
این کار فقط 4 خط توی پروگرام میکروپروسسور اصلی کار داره و خیلی دلیل بر برتری فیزیکی و کیفیت ساخت اسپید نیست ولی تاثیر کمی روی کار کرد داره.
برای بارهایی مثل ملخ که تورک با توان 2 و 3 دور ربط داره،تورک دور پایین الا برای شتاب گیری ملخ ، خیلی مهم نیست ولی برای ماشین ها این تورک مهتره.
به نظر من یه فرکانس ثابت حدود 10 کیلوهرتز خیلی فرق فاحشی با این روش نداره.

فکر نمی کنی در عمل باعث بهبود پس زدن موتورهای بی سنسور میشه؟

bozonghare
10-06-28, 11:12 PM
دمت گرم اقا بهروز،ایول به مرامت.
بی زحمت این اقای بزنقاره را هم بگین بهش که من اونقدرا هم بد نیستم به خدا!
منو دوس نداره آخه:306:

ای بابا ما که گفتیم برو تاپیک الکترونیک رو ی حالی بده پس چرا نمیری باید فرش قرمز برات بندازن؟

در ضمن الوعده وفا اینم عکس CT جریان DC دیروز برات گرفتم که هم برای جریان دی سی صاف و مستقیم بکار میره و هم جریان دی سی ضرباندار رو 30 تا 100 کیلوهرتز میتونه اندازه گیری کنه!:

http://www.persianrc.net/forum/attachment.php?attachmentid=1760&stc=1&d=1277746945

bozonghare
10-06-28, 11:23 PM
من نوکرم!
من گفتم به اینا اشتباها میگن سی تی،شایدم اشتباه نباشه ولی اصولا این سنسور جریان هال افکت هستند که خودتون استادین و منم باهاشون کار کردم:
Lts25np,la55p,la200,acs746 و بعضی مدلهای دیگه.
کلا سوء تفاوت بود!!!!! (البته یکم لجتون گرفت ازم،خودمونیما،چشمک)
اونم چشم میام حتما!!!
:2vsj1nm:

خوب حالا میبینید که خود کارخانه روش زده current transformer

لازم به این عکس هم نبود چون خیلی وقته کلمپهای dc ساخته شده و تو بازار هست!

منتظر مدارهای شما هم هستیم!

SINA
10-06-28, 11:28 PM
منکه زیاد نمیفهمم شماها چی میگید اما دمتون گرم بحثاتونو مفصل میخونم دارم 1 چیزاییم یاد میگیرم اما شما دوتا حرفه ای هستید هر 2 تونو دوست دارم و قبول دارم
در مورد بحث عصر هم از همه معذرت میخوام از کوره در رفتم اسمونو ریسمونو به هم وصل کردم به هر حال هر چی هم باشیم هممون ایرانی هستیم و صفت مشترکی داریم اونم عشق به مدله سلیقه هامون مختلفه اما همدیگرو دوست داریم بازم از همه معذرت میخوام مخصوصا اقا بهروز شرمندم

bozonghare
10-06-28, 11:45 PM
موتورهای براشلس تا اونقدر که سوادم میکشه با سنسور هستند و بدون سنسور البته منظور در اینجا سنسور موقعیت هست و نمونه سنسور دارش موتور فنهای کامپیوتر هست که میتونید باز کنید و سنسورشم ببینید و بدون سنسورشم که تو مدل فت و فراوون داریم!

شاید منظور شما از سنسور داشتن و بدون سنسور بودن ، سنس جریان هست آره؟؟؟

اگر اشتب گفتم بگید!

مهرداد
10-06-28, 11:49 PM
منکه زیاد نمیفهمم شماها چی میگید اما دمتون گرم بحثاتونو مفصل میخونم دارم 1 چیزاییم یاد میگیرم اما شما دوتا حرفه ای هستید هر 2 تونو دوست دارم و قبول دارم
در مورد بحث عصر هم از همه معذرت میخوام از کوره در رفتم اسمونو ریسمونو به هم وصل کردم به هر حال هر چی هم باشیم هممون ایرانی هستیم و صفت مشترکی داریم اونم عشق به مدله سلیقه هامون مختلفه اما همدیگرو دوست داریم بازم از همه معذرت میخوام مخصوصا اقا بهروز شرمندم

اوه اوه حالا اگر از کسی بدت بیاد چکار میکنی؟؟؟ (شکلکها اینجا جوابگو نبود که با شکلک منظورو برسونم)

bozonghare
10-06-28, 11:55 PM
اقا بهروز بفرمایین:
www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8012.pdf
اینم ارزونترین کنترلر موتور براشلس بدون سنسور با avr.
من نوکرم!!!

این کنترلر رو من تو پروتئوس طراحی و شبیه سازی کردم البته با برنامه خیلی ساده تاخیری برای تست و تو شبیه ساز جواب هم داد ولی به مرحله عمل و ساخت نرسیدم ! وقتم تمام شد!

SINA
10-06-29, 12:41 AM
نه.
من میگم همه اسپیدهای بدون سنسور مثل همین اسپیدهای هواپیما و حتی ارزونترینشون، از ولتاژ خروجی موتور(فاز غیر فعال) برای تعیین موقعیت موتور استفاده میکنن و اقا بهروز میگن که بعضیاشون اصلا کاری به موقعیت موتور ندارن و همین جوری یه فرکانسی به موتور میدن که اصلا امکانش نیست چونکه اینطوری گشتاور نمیتونه تولید بشه.
اون فایل هم ساده ترین نوع اسپید بدون فیدبک هستش که حرف منو تایید میکنه.
در ضمن این فیدبکی که بنده میگم هیچ هزینه اضافی به مدار تحمیل نمیکنه و فقط 3 عدد اشکار ساز گذر از صفره که به ورودیهای میکروکنترلر وصل میشه.
بچه ها حیف نیست توی گفتگو ازاد دارید این بحث تخصصیو میکنید که پاره پاره و پخشو پلا میشه یا توی 1 تاپیک این کارو بکنید یا 1 تاپیک به صلاح دید استاد بزنید که یکی مثل من بیاد همشو بخونه چیزی یاد بگیره اینجوری پخش و پلا ادم قاطی میکنه

bozonghare
10-06-29, 10:34 AM
نه.
من میگم همه اسپیدهای بدون سنسور مثل همین اسپیدهای هواپیما و حتی ارزونترینشون، از ولتاژ خروجی موتور(فاز غیر فعال) برای تعیین موقعیت موتور استفاده میکنن و اقا بهروز میگن که بعضیاشون اصلا کاری به موقعیت موتور ندارن و همین جوری یه فرکانسی به موتور میدن که اصلا امکانش نیست چونکه اینطوری گشتاور نمیتونه تولید بشه.
اون فایل هم ساده ترین نوع اسپید بدون فیدبک هستش که حرف منو تایید میکنه.
در ضمن این فیدبکی که بنده میگم هیچ هزینه اضافی به مدار تحمیل نمیکنه و فقط 3 عدد اشکار ساز گذر از صفره که به ورودیهای میکروکنترلر وصل میشه.

منظورت از فیدبک در خط 5مت همون سنسور هست دیگه؟ (اشتباه ننوشتی؟)

فیدبکی که شما میگی سنسور خاصی نیاز نداره و کنترلرهای بدون سنسور با این روش کار میکنند یعنی به نوعی سنسور مگنتیکی دارند از خود سیمپیچ و آهنربای موتور ، رسیدن آهنربا به زاویه خاصی در موتور روی سیمپیچ تاثیر میزاره و این خودش میشه ی نوع سنس تعیین موقعیت برای تعیین نقطه zero-cross توسط میکرو کنترل! و این سنس باید وجود داشته باشه ! البته عملیش رو میگم وقت نکردم بسازم ولی مدارشو طارحی کردم و میدم به شما اگر وقت داری تستش کنی ، چیز خاصیم نیست تولید همون سیگنال سه فاز مربعی با فرکانس دلخواه که با دستور تاخیر هم میتوان نوشت ! و بدون هیچ فیدبک یا سنسی! اگر این مدار رو عملا روی چند موتور تست کنید جوابتون پیدا میشه!

bozonghare
10-06-29, 10:36 AM
بچه ها حیف نیست توی گفتگو ازاد دارید این بحث تخصصیو میکنید که پاره پاره و پخشو پلا میشه یا توی 1 تاپیک این کارو بکنید یا 1 تاپیک به صلاح دید استاد بزنید که یکی مثل من بیاد همشو بخونه چیزی یاد بگیره اینجوری پخش و پلا ادم قاطی میکنه

فعلا داغ خواندن و نوشتن و جدال هستیم تا به جایی برسیم به وقتش منتقل خواهد شد!:5:

behrouz
10-06-29, 01:56 PM
بله اون یکی سنسور هست که اشتب نوشتم.
من مشکلی ندارم با عملکرد و ساخت اسپید،مشکل را اقا بهروز دارن در باور کردن حرفهای من!
راستی موج مربعی تنها هم نیست،باید با یکpwm فرکانس بالا هم اندش کنین تا مقدار موثر تغییر بتونه بکنه.(فرکانس سوئیچینگ)

مهر شاد عزیز من حرفهای شما رو باور دارم
ولی من دارم میگم یه موتور سه فاز (براش لس) بدون فید بک هم میتونه کار کنه و به گردش ادامه بده
این که اون فید بک رو میزارند برای راندمان بهتر هست
ولی شما میگید بدون فید بک موتور کار نمیکنه و من میگم کار میکنه
تست هم براتون میذارم

alireza
10-06-29, 02:34 PM
بیشتر مطالعه کنید

behrouz
10-06-29, 02:51 PM
اگه با من بودی:
به روی چشم!
شما یه رفرنس از اسپید براشلس بدون فیدبک ولتاژ و موقعیت بهم معرفی کن تا مطالعش کنم!!!
مدل با فیدبکش را که من گذاشتم تا شما مطالعه کنین!
ناراحت شدی؟تشکر از رفیق که عیب نداره!!!!
مهرشاد جان شرط چقدر میبندی؟
من میگم بدون فید بک هم کار میکنه و شما میگید نه

behrouz
10-06-29, 03:35 PM
خوب از اونجا که شرط بندی حرام است من این تست رو برای شما ترتیب دادم

استفاده از دو موتور براش لس ، یکی بعنوان سیگنال ساز و ژنراتور و دومی به عنوان موتور ، که میبینید فید بکی وجود نداره
هر سه تا سیم ها رو به هم بستم ، موتور اولی که به عنوان ژنراتور هست کوچکتر هم هست و قدرت کمتری هم داره ولی به راحتی موتور دوم که بزرگتر هم هست رو راحت به گردش در میاره

این رو برای این به قاطعیت بهتون گفتم کار میکنه چون با برق صنعتی آشنایی دارم و مدار ها رو خودم طراحی میکنم و میبندم ، درسته تو الکترونیک زیاد سرو کله نزدم (نهایت با ic555 چند تا مدار درست کرده باشم اون هم مربوط به ۲۰ سال پیشه ) ولی به هر حال شما اگر فرکانس ها و روش تولید برق توسط ژنراتور ها و طرز کارکرد موتور های سه فاز رو میدونستید به این قاطعیت جواب من رو نه نمیدادید

من میدونم برای بهترین راندمان فید بک لازمه ، ولی برای راه انداختن و کار کرد معمولی به فید بک احتیاجی نیست

این هم فیلم تست

behrouz
10-06-30, 11:41 AM
مشکل ما اینه که در دانشگاه هامون اصول رو بهمون یاد نمیدهند و بعد میرن سر ریزه کاری ها و اصول اولیه فراموش میشه

من دوره کلاس های خلبانی رو که طی میکردم استاد به ما میگفت هواپیما بخاطر شکل ایرودینامیک بال پرواز میکنه و اصلا اصول پرواز رو بلد نبود و تکیه میکرد به ایرفویل غیر قرینه بال که روی بال سرعت بیشتره ، پس خلا ایجاد میشه و بال بالا کشیده میشه

من بهش میگفتم خیر ، بخاطر زاویه حمله بال هستش ، همان گونه که هواپیما با یک بال تخت بدون ایرفویل هم میتونه پرواز کنه ولی مسئله ایرفویل برای بهترین راندمان و کمترین مصرف سوخت و همچنین فضا برای استراکچر هست

خوب شما هم دائم دارید میگید موتور براش لس بدون فید بک کار نمیکنه (همان طور که موتور براش بدون کوموتاتور کار نمیکنه )
، ثابت کردم که میتونه کار کنه ، شما دارید اصل قضیه رو زیر سوال میبرید و چسبیدید به فرع ،

فرصت کنم با شکل براتون توضیح کامل میدم

alireza
10-06-30, 12:20 PM
آقا بهروز
تشکر من فقط بخاطر دوست داشتن شما نیست چون هنوز شما رو از نزدیک ندیدم.
این نشانه تایید کامل نوشته شماست.
من هم در جای دیگه ای سعی کردم این مطلب رو اموزش بدم ولی دیدم از نظر اونها مرغ یک پا داره و از وقت و حوصله من خارج .
بهرحال از اموزشهایی که بدون هیچگونه چشم داشتی به این دوستان میدهید سپاسگزاریم.

behrouz
10-06-30, 12:44 PM
جالبه!
کل معلومات منو زیر سوال بردین!!!!!
موتور براشلس بدون فیدبک کار نمیکنه و اگه 1000وات باشه شاید 10وات هم نتونه بده!
شما چیزی را ثابت نکردین،چون عدد و رقم و توانی در کار نبود و قدرت راه اندازی هم که دیدین!
شما بهتره به تخصص دیگران احترام بذارین و حداقل چیزایی که براتون فرستادم میخوندین و توی گوگل هم سرچ میکردین.
من شخصیت کلی شما رو دوست دارم ولی با بعضی اخلاقاتون موافق نیستم.
بنده گفتم که کارم هست و پروژم بوده سال 76 و چند سال با ساختن کنترل های موتور سه فاز ارتزاق کردم و حالا میگین که دانشگاهها فلان!
بنده توی صنعتی شریف معروف بودم به ساخت و طراحی الکترونیک،البته معدلم متوسط بود چون اهل نمره نبودم.
اینها را نمیگم که پز بدم،چونکه میدونم معلوماتم 1 در هزار چیزی که راضیم میکنه و باید باشه هم نیست.
اینها را میگم که طرفتون را بهتر بشناسین و اقلا یه درصد احتمال بدین که میفهمه چی داره میگه و جو سازی علیهش نکنین.
همینجا ازتون خواهش میکنم که یه نمونه طرح از کنترلر براشلس بدون فیدبک پیدا کنین و نقشش را هم با توضیحاتش بذارین مثل کاری که من کردم نه اینکه نقش مار بر دیوار بکشین!
ما ایرانیها مشکلمون اینه که هممون هم پزشکیم هم خلبانیم و هم روانشناسیم و هم براشلس شناس و هیشکی را هم قبول نداریم.
من شخصا توی قسمتی که تخصص ندرام اصلا نظر نمیدم گرچه نظری هم داشته بام. این را البته با تجربه بهش رسیدم!
امیدوارم اینها را دوستانه بخونید و اصلا ناراحت نشین که هنوز برام خیلی محترمین.

کسی معلومات شما ررو زیر سوال نبرده ، اتفاقا برای من که اطلاعتتون ارزشمند هست

ولی من هم آدمی نیستم که بدون آزمایش اطلاعت خودم رو زیر سوال ببرم ، منطق کار کرد موتور های سه فاز و step motor و موتورdc رو هم میدونم
شما هم اگر آدم منطقی باشید نباید بگید مرغ یه پا داره ،
خوب شما به صراحت اعلام کردید که غیر ممکنه بدون فید بک کار کنه من هم ثابت کردم که میتونه بدون فید بک کارکنه ، صحبت از راندمان نبود
این حرفهای شما دقیقا معلومات منو زیر سوال میبره که باید از حرفی که میزنم دفاع کنم وگرنه آدمی نیستم که جایی که معلومات کافی نیست اظهار نظر کنم

به هر حال از اینکه تو این فروم با این بحث ها به اطلاعاتمون اضافه میشه خیلی خیلی خوشحالم و به هیچ عنوان قصد توهین یا کوچک کردن کسی رو ندارم ، بخصوص شما که برام قابل احترام هستید

behrouz
10-06-30, 12:56 PM
بر خلاف میلم ترجیح میدم بحث رو ادامه ندم ، چون احساس میکنم ناراحت شدید

parsfly
10-06-30, 05:05 PM
من و فکر می کنم بیشتر بچه های فروم می دونن که هر دو طرف قضیه دارای اطلاعات و تجربیات خوبی هستند.
حالا این سوء تفاهم مال اینه که یکی می گه موتور اصلا کار نمی کنه اون یکی میگه کار میکنه اما راندمانش پایینه . حالا اینکه این راندمان پایین جزء کارکردن محسوب میشه یا نه بی اهمیته ...

واقعا خوب نیست بحث بشه ! یادتون هست از کی می گم بیخیال ..... کوگوش شنوا .... ( با اسم خواننده اشتباه نشه )
می گم یه قرار دست جمعی ترتیب بدین تمام بچه های فروم باشن یک عده که با فیدبک موافقن و یک عده که مخالف ...:5: ورزش خوبی هم هست :35at179: تنوع خوبی هم هست جمعه خوبه !
البته من نقش داور بازی می کنم :107:

ferygha
10-06-30, 10:40 PM
آقا مهرشاد نميشه گفت همه اسپيدها بايد فيد بك داشته باشن .
اتفاقا خيلي از اسپيدها كه تو مدل استفاده ميشن فيد بك ندارن .
اگه به طبقه قدرت اسپيدهاي موجود نگاه كنين خيليهاشون فقط ورودي پالس به طبقه قدرت دارن و از فيدبك خبري نيست . اينو من حداقل تو دو تا اسپيد 20 و 30 آمپر چك كردم . تو بعضي از مدارهاي اسپيد براشلس كه بچها گذاشتن هم همينطوره .

ferygha
10-07-01, 01:54 AM
متاسفانه دارن!
مشکل اینه که فیدبک فقط همون ولتاژهای خروجی یا همون سورس ماسفتهای طرف مثبت هست که توسط چند تا مقاومت و خازن و غیره به پایه های میکروکنترلر میان و دلیل نداره که شما چیز خاصی ببینین.
شما توی یه مدار smd که یک کنترلر پروگرام شده هم داره،چطور با یه نگاه انتظار دارین که بفمهین فیدبک نداره؟

خوب منم مثل شما قبلا تا چند تا مدار بالاي سرم آويزون نميكردم خوابم نميبرد و گاهي تا روزي 14 ساعت الكترونيك كار ميكردم . همون حداقل يه مقاومت يا خازن كه اوضاح و احوال ولتاژ خروجي رو به اطلاع جناب كنترلر برسونه بايد باشه . ولي بعضي وقتا نيست يعني كنترلرخبري از اوضاع خروجي نداره و كار خودش رو ميكنه . انشاالله قسمت باشه يه مدار پيداكنم ميزارم به اميد خدا .
و اين قصه پاياني ندارد ...........

bozonghare
10-07-01, 04:15 PM
1 میلیون تومن جایزه برای کسی که یه اسپید بیاره که فیدبک ولتاژ خروجی نداشته باشه.
دیگه بهتر از این؟!
محدودیت زمانی هم یک ماه خوبه فکر کنم. بعد از اون من باید یک میلیون را بگیرم،خوبه؟
میخواین دوماه باشه؟
بردش را برای من بفرستین و منم نقشش را در میارم و میذارم.اهل تقلب و دبه کردن هم نیستم!
میخوام ببینم این دانشگاهها چی یاد میدن به مردم آخه!
البته یه اسپید آماده توی بازار که وقتی میزنیم به موتور و ملخ مربوطش، اونو بچرخونه،از همونایی که اقا بهروز گفتن ارزونتره و اینا:10:

من مداریکه طراحی کردم از روی ساده ترین منحنی کار موتور براشلس هست بدون هیچ فیدبک و سنسوری !
و گفتم که به مرحله عمل و تست نرسید ! حالا اگر این مدار ساخته شد و جواب داد ، نتیجه چی میشه ؟ آقا بهروز درست میفرمایند که " بدون فیدبک کار میکنه ولی فیدبک برای راندمان بهتر هستش" و این یعنی کار بدون فیدبک! و اگر کار نکنه یعنی اوستا مهرشاد درست میفرمایند! البته فیلمیکه آق بهروز تهیه کردند نتیجش این بود که کاملا بدون فیدبک موتور کار خواهد کرد ! و من هم فکر میکنم بدون فیدبک و با مدار خودم کار کنه حالا یکم تنظیمات فرکانس و پهنای باند و... لازم داره ولی بدون فیدبک! از طرفی یک موضوع دیگه هم فکر کنم شبیه به این موضوع باشد ، موتور براشلس یک موتور dc سه فاز هستش که فازهاش با هم اختلاف زمانی دارند و این شبیه به موتور ac سه فاز هست چون درایوراشون خیلی شبیه به هم هستند در این صورت اگر قرار بود بدون فیدبک کار نکنه باید موتورهای ac سه فاز هم کار نمیکردند و احتیاج به فیدبک داشتند!!!!

حالا مدار رو یکنفر ضحمتشو میکشه یا در عین بی وقتی خودم برم دنبال ساختش؟ آخرین دفعه یادمه تو شهر به این بزرگیمون ماسفت + پیدا نکردم!!! البته یکی دوتا بود ولی بیهویت! و پروژه متوقف شد!

و مدار من:
(البته بگم که سیگنال مربعی هست و بدون درنظر گرفتن اختلاف فاز زمانی و خیلی چیزهای دیگه و مواردی که در طراحی نیست کمی راندمان رو پایین میاره و البته بدون فیدبک)

lostlord
10-11-25, 06:31 PM
اینجا چنتا پروژه گذاشته
http://home.versanet.de/~b-konze/

Reza_Sadri
10-11-26, 01:35 AM
فیدبک از روی مقدار امپدانس موتور ، جریان مصرفی و فرکانس هم میتونه گرفته بشه برای درایور و حتما نباید سنسور باشه مثل موتورهای ای-سی با کنترلر های سنسور لس وکتور کنترل.

mehrshad53
10-11-27, 12:57 AM
بدون فیدبک کار نمیکنه.
پرونده هم مختومه است!
میمونم به ادم شبیهه ولی فرق میکنن!!!!
هر کی میخواد 2 میلیون تومن بذاره پیش اقا بهروز.
بعدش چون منو قبول ندارین پامیشیم میریم پیش یه استاد دانشگاه با سابقه رشته قدرت فارغ التحصیل از MIT.
بعدشم 2 میلیونو بدین به من!!!!
بدون شرط بندی حال بحث الکی ندارم در ضمن!!!!!!!!!!!!!!

Reza_Sadri
10-11-27, 01:02 AM
بدون فیدبک کار نمیکنه.
پرونده هم مختومه است!
میمونم به ادم شبیهه ولی فرق میکنن!!!!
هر کی میخواد 2 میلیون تومن بذاره پیش اقا بهروز.
بعدش چون منو قبول ندارین پامیشیم میریم پیش یه استاد دانشگاه با سابقه رشته قدرت فارغ التحصیل از MIT.
بعدشم 2 میلیونو بدین به من!!!!
بدون شرط بندی حال بحث الکی ندارم در ضمن!!!!!!!!!!!!!!

برعکسش درست تره.

mehrshad53
10-11-27, 01:02 AM
برعکسش درست تره.

بستگی داره به شغل اون ادمه.
بیشتر توضیح نمیدم که صاعقه میزنه!!!!!

alireza7
11-01-23, 10:16 PM
یه سوال داشتم (در مورد اون هاورکرافت که قسمت شیرازیا عکسشو گذاشتم)
می شه دوتا موتور رو با دوتا اسیپد جدا به دو کانال ریسیور وصل کرد و با یک باطری برق ریسیور و دوتا موتور رو تامین کرد؟

mehrshad53
11-01-24, 12:13 AM
یه سوال داشتم (در مورد اون هاورکرافت که قسمت شیرازیا عکسشو گذاشتم)
می شه دوتا موتور رو با دوتا اسیپد جدا به دو کانال ریسیور وصل کرد و با یک باطری برق ریسیور و دوتا موتور رو تامین کرد؟

مشکل خاصی نداره فقط من نمیدونم ایا رادیو ها دوتا کانال تراتل را ساپورت میکنن یا نه که بعید میدونم.
فکر کنم باید از یکی از کانالهای خطی برای اینکار استفاده کنی.

alireza7
11-01-24, 12:17 AM
من می خوام از تراتل برای موتور اصلی و از الویتر برای جلو رفتن و از الران برای رادر استفاده کنم به نظرتون می شه؟
یه چیز دیگه دقیقا باید چیکار کنم 2 تا اسپید رو به باطری و بعد دوتاشونو به ریسیور و بعد به موتور وصل کنم؟
این کار باعث سوختن ریسیور نمی شه و خود این کار برق ریسیور رو هم تامین می کنه؟

mehrshad53
11-01-24, 12:27 AM
من می خوام از تراتل برای موتور اصلی و از الویتر برای جلو رفتن و از الران برای رادر استفاده کنم به نظرتون می شه؟
یه چیز دیگه دقیقا باید چیکار کنم 2 تا اسپید رو به باطری و بعد دوتاشونو به ریسیور و بعد به موتور وصل کنم؟
این کار باعث سوختن ریسیور نمی شه و خود این کار برق ریسیور رو هم تامین می کنه؟

کاری که میگم باید بکنی:
1-باطری به هر دوتا اسپید وصل میشه. هر دو را به یک کانکتور پاور وصل کن که با هم قطع و وصل بشن.
2-خروجی هر اسپید میره به موتور مربوطه.
3-توی یکی از اسپیدها و فقط یکیشون،اون سیم سه تایی که از اسپید به رسیور میره و سه رنگ داره،شما اون وسطیش که خروجی مثبت رگولاتور اسپید هست را قطع کن.(قرمزه رنگش)
4-بعد هر کدوم را به هر کانالی بخوای میتونی وصل کنی و یا علی

mehrshad53
11-01-24, 12:42 AM
در ضمن اگه جفت اسپیدها دقیقا یک مدل باشن میتونی سیم وسط را هم قطع نکنی.

artezian
11-02-09, 12:05 AM
یه سوال
چطوری میشه مقدار آمپر یک اسپید رو برای یک موتور تعیین کرد یا بهتر بگم چطور میشه و طبق چه فرمولی برای یک موتور براشلس یک اسپید انتخاب کرد؟. مثلاً واسه یه موتور با ورودی 4 سل و با kv 950 که تقریباً 400 وات هست چه اسپیدی رو پیشنهاد میکنید؟ پیشنهاد کارخانه 50 آمپر بود

Reza_Sadri
11-02-09, 12:19 AM
یه سوال
چطوری میشه مقدار آمپر یک اسپید رو برای یک موتور تعیین کرد یا بهتر بگم چطور میشه و طبق چه فرمولی برای یک موتور براشلس یک اسپید انتخاب کرد؟. مثلاً واسه یه موتور با ورودی 4 سل و با kv 950 که تقریباً 400 وات هست چه اسپیدی رو پیشنهاد میکنید؟ پیشنهاد کارخانه 50 آمپر بود

اگه توان موتور 400 وات هست و ولتاژ هم 4سل یعنی 14.8 پس جریان موتور میشه حدود 27 امپر
که اسپید 40 تا 50 امپری براش مناسبه
14.8/400=27

Neutron
11-02-09, 12:20 AM
اگه توان موتور 400 وات هست و ولتاژ هم 4سل یعنی 14.8 پس جریان موتور میشه حدود 27 امپر
که اسپید 40 تا 50 امپری براش مناسبه
14.8/400=27
با چه ملخی؟

artezian
11-02-09, 12:24 AM
با چه ملخی؟

1047

Reza_Sadri
11-02-09, 12:28 AM
با چه ملخی؟

ملخو نمیدونم ، سوال در مورد موتور و اسپید بود.

artezian
11-02-09, 12:33 AM
1047

ملخو نمیدونم ، سوال در مورد موتور و اسپید بود.

البته به ملخ هم یه خورده مربوط میشه .چون اگر درست بگم ملخ با گام بیشتر, بیشتر هم آمپر میکشه.

- حالا اگه از 40 آمپر استفاده کنم ممکنه بیشتر از این مقدار لازم بشه. مثلاً 45 و آسیبی بزنه به خود اسپید ؟

bozonghare
11-02-09, 12:37 AM
البته به ملخ هم یه خورده مربوط میشه .چون اگر درست بگم ملخ با گام بیشتر, بیشتر هم آمپر میکشه.

- حالا اگه از 40 آمپر استفاده کنم ممکنه بیشتر از این مقدار لازم بشه. مثلاً 45 و آسیبی بزنه به خود اسپید ؟

سوالت رو دقیق متوجه نشدیم ، واضحتر و کاملتر بپرسید

artezian
11-02-09, 12:43 AM
سوالت رو دقیق متوجه نشدیم ، واضحتر و کاملتر بپرسید

منظورم اینه که اگه از همون 40 آمپری که مهندس صدری گفت استفاده بشه احتمالش هست که کم بیاره اسپید یا اینکه واسه ضریب اطمینان از همون 50 آمپر استفاده بشه

Neutron
11-02-09, 12:44 AM

منم منظورم همینه. خواستم بدونم اون محاسبات بر مبنای چه باری بر روی موتور بوده.

Neutron
11-02-09, 12:49 AM
منظورم اینه که اگه از همون 40 آمپری که مهندس صدری گفت استفاده بشه احتمالش هست که کم بیاره اسپید یا اینکه واسه ضریب اطمینان از همون 50 آمپر استفاده بشه

میتونید با یک وات متر ببینید موتورتون زیر بار با ملخ مورد نظر چند آمپر میکشه و با یک ضریب اطمینان اسپیدتون رو انتخاب کنید.

Reza_Sadri
11-02-09, 12:53 AM
معمولا برای موتورهای سروو یا براشلس حداکثر توان خروجی رو تو مشخصات میدن،

bozonghare
11-02-09, 01:00 AM

این که مشخصه بهتره ، تفاوتش ی چند گرم وزنه و ی چند چوق پول ، وگرنه 60 بیتره و گرم هم نمیشه!

به جای 50 ، 60 گزاشتن ، به جای 25 ، 40 گزاشتن مورد خاصی نداره ولی به جای 20 ، 60 گزاشتن نه اقتصادیه و نه وزن مناسبی داره!

artezian
11-02-09, 01:02 AM
معمولا برای موتورهای سروو یا براشلس حداکثر توان خروجی رو تو مشخصات میدن،

آره اما این موتور مشخصاتی که داده همونی بود که عرض کردم.
من فقط شک داشتم که 4 سل و وات بالای موتور اسپید 40 آمپر رو بپوکونه

Reza_Sadri
11-02-09, 01:05 AM
خب همون 50 امپرو بذار مشکلی نداره

Reza_Sadri
11-02-09, 01:08 AM
اصولا توصیه های سازندگان موتور و اسپید برای انتخاب ملاک هست و روی حساب، بهتره طبق همون توصیه ها عمل کرد.

artezian
11-02-09, 01:13 AM
اصولا توصیه های سازندگان موتور و اسپید برای انتخاب ملاک هست و روی حساب، بهتره طبق همون توصیه ها عمل کرد.

آخه یه 40 داشتم گفتم اگه بشه دیگه 50 نگیرم.
به هر حال دست همه اساتید درد نکنه

Reza_Sadri
11-02-09, 12:39 PM
میتونید با یک وات متر ببینید موتورتون زیر بار با ملخ مورد نظر چند آمپر میکشه و با یک ضریب اطمینان اسپیدتون رو انتخاب کنید.

آخه یه 40 داشتم گفتم اگه بشه دیگه 50 نگیرم.
به هر حال دست همه اساتید درد نکنه

با همون اسپید فعلی 40 امپر موتور با ملخ رو امتحان کنید همونطور که دوستمون گفتند جریان رو اندازه بگیرید ، البته جریان موتور رو نمیتونید اندازه بگیرید و بایستی جریان خروجی از باطری به اسپیدو اندازه بگیرید که با جریان موتور تفاوت داره

آرمان
11-03-08, 02:29 AM
سلام
من ميخواستم يك ESC براي موتورهاي Brushless طراحي كنم و به اين نتيجه رسيدم كه با توجه به زمان لازم براي اين كار و از طرفي اختلاف قيمت كم نسبت به نمونه هاي آماده اين كار منطقي نيست در نتيجه رفتم آمادشو خريدم. حالا كسي ميدونه مشخصات سيگنالي كه بايد بهش بدم چيه؟

Reza_Sadri
11-03-08, 09:41 AM
سلام
من ميخواستم يك ESC براي موتورهاي Brushless طراحي كنم و به اين نتيجه رسيدم كه با توجه به زمان لازم براي اين كار و از طرفي اختلاف قيمت كم نسبت به نمونه هاي آماده اين كار منطقي نيست در نتيجه رفتم آمادشو خريدم. حالا كسي ميدونه مشخصات سيگنالي كه بايد بهش بدم چيه؟

50Hz PWM 1 to 2ms

http://www.persianrc.net/forum/attachment.php?attachmentid=7617&stc=1&d=1299563504

http://www.persianrc.net/forum/attachment.php?attachmentid=7618&stc=1&d=1299563552

آرمان
11-03-09, 01:50 AM
ممنون
موتور با پالس مورد نظر راه ميفته ولي دو تا مشگل:
1-موتور پس از چند ثانيه گردش متوقف ميشه
2-در هنگام گردش صداي صوت آزاردهنده اي از خودش در مكونه

Reza_Sadri
11-03-09, 12:26 PM
ممنون
موتور با پالس مورد نظر راه ميفته ولي دو تا مشگل:
1-موتور پس از چند ثانيه گردش متوقف ميشه
2-در هنگام گردش صداي صوت آزاردهنده اي از خودش در مكونه

مشخصات موتور و اسپیدو بگید و شرایط تست تا دوستان بتونن راهنمایی کنند ممکنه اسپید برای موتور مورد استفاده مناسب نباشه.

mehrshad53
11-03-09, 02:19 PM
مشخصات موتور و کنترلر را اینجا بذار تا یه کاریش فوکولینگ!

Captain_Ali
11-03-09, 02:28 PM
fi fi Hrh livahn 'g
nhnha hc hdk xvth?
ngl,k fvhj jk' ani f,n!

Neutron
11-03-09, 03:05 PM
fi fi Hrh livahn 'g
nhnha hc hdk xvth?
ngl,k fvhj jk' ani f,n!

ای ول
فینگیلیش کم بود این هم اضافه شد!!

Hiva
11-03-09, 03:36 PM
fi fi Hrh livahn 'g
nhnha hc hdk xvth?
ngl,k fvhj jk' ani f,n!

ترجمه زبان جدید کاپتان علی:

به به آقا مهرشاد گل
داداش از این طرفا؟
دلمون تنگ شده برات!

Reza_Sadri
11-03-09, 04:06 PM
اختراع این زبون مال من بودا !!!!!!!!! یادتون نره، مهرشاد هم بلده.

Neutron
11-03-09, 06:05 PM
ترجمش رو که میشد بفهمی.
ولی چش و چال آدم درمیاد.

artezian
11-06-24, 08:17 PM
دوستان یه سوال دارم.
وقتی با موتورم برای چند لحظه فول تراتل میدم بعدش اگه با دست موتور رو بچرخونم میبینم که به سختی موتور حرکت میکنه انگار به یه جایی گیر داشته باشه. اومدم تست کردم دیدم وقتی باتری رو جدا میکنم از اسپید این مسئله حل میشه و موتور به حالت عادی می چرخه. به نظر شما اسپید کنترلم مشکل داره؟
جایی خوندم که اسپید ها یه حالت brake دارند , ممکنه روی اون حالت رفته باشه اسپید و من متوجه نشده باشم؟

Reza_Sadri
11-06-24, 08:22 PM
اسپیدهای ماشین پارامتر درگ بریک دارن که اگه فعال باشه در حالت ایدل میره روی بریک ، قدرت ترمز هم قابل تنظیمه، اسپید شما مگه مال ماشینه ؟

artezian
11-06-24, 08:27 PM
اسپیدهای ماشین پارامتر درگ بریک دارن که اگه فعال باشه در حالت ایدل میره روی بریک ، قدرت ترمز هم قابل تنظیمه، اسپید شما مگه مال ماشینه ؟

نه فکر نمیکنم.اسپیدم 50 آمپر هست از یه شرکت بی نام و نشون.مهندس تو این حالت اگه روی هوا باشه موتور با همون سفتی توی حرکت به کارش ادامه میده و باعث میشه باتری به سرعت تخلیه بشه و روی هوا موتور یهو کم میشه و هارد لندینگ ( تازه اگه شانس بیارم )

این حالت که گفتید چطور قابل تنظیم هست؟

mehrshad53
11-06-24, 08:29 PM
بله ممکنه روی بریک باشه.
اسپید هواپیما هم بریک میشه براش تعریف کرد.(برای افزایش درگ ملخ)
تا وقتی که موتور سفت میچرخه یعنی خروجی اسپید فعاله حتی توی فرکانس صفر.
شما اگه سه تا فاز موتور را به هم بزنین(بدون اسپید) موتور باز هم سفت میچرخه.(DC BRAKE)

Reza_Sadri
11-06-24, 08:32 PM
نه فکر نمیکنم.اسپیدم 50 آمپر هست از یه شرکت بی نام و نشون.مهندس تو این حالت اگه روی هوا باشه موتور با همون سفتی توی حرکت به کارش ادامه میده و باعث میشه باتری به سرعت تخلیه بشه و روی هوا موتور یهو کم میشه و هارد لندینگ ( تازه اگه شانس بیارم )

من فکر نکنم اسپید هواپیما این پارامتر رو داشته باشه، چون اصلا به کار هواپیما نمیاد، ضمنا هر اسپیدی یه جور تنظیم میشه ، باید اطلاعاتشو تو نت پیدا کنی و از روی اون تنظیم کنی، نامو نشون هیچی نداره ! ؟

mehrshad53
11-06-24, 08:34 PM

از روی کاتالوگ دوال اسکای تنظیمش کنین ،خیلی وقتها این چینیها مثل هم پروگرام میشن.
بریکش را غیر فعال کنین درست میشه احتمال 99 درصد.

Reza_Sadri
11-06-24, 08:34 PM
بله ممکنه روی بریک باشه.
اسپید هواپیما هم بریک میشه براش تعریف کرد.(برای افزایش درگ ملخ)
تا وقتی که موتور سفت میچرخه یعنی خروجی اسپید فعاله حتی توی فرکانس صفر.
شما اگه سه تا فاز موتور را به هم بزنین(بدون اسپید) موتور باز هم سفت میچرخه.(DC BRAKE)

من داشتم مینوشتم و پست شمارو ندیدم، پس تو اسپید هواپیما هم هست، خب اینکه اذیت میکنه در بعضی از مواقع.

mehrshad53
11-06-24, 08:36 PM
من داشتم مینوشتم و پست شمارو ندیدم، پس تو اسپید هواپیما هم هست، خب اینکه اذیت میکنه در بعضی از مواقع.

خب شاید بعضی جاها افزایش درگ ملخ خوب باشه.
در ضمن وقتی که بریک فعاله دور موتور توی پایین اومدن هم دست اسپید هست و در اثر عبور هوا سرعتش تعیین نمیشه.

artezian
11-06-24, 08:37 PM
از روی کاتالوگ دوال اسکای تنظیمش کنین ،خیلی وقتها این چینیها مثل هم پروگرام میشن.
بریکش را غیر فعال کنین درست میشه احتمال 99 درصد.

این امکان هست که اصلاً Programable نباشه اسپیدم و مشکل دیگه ای داشته باشه؟

mehrshad53
11-06-24, 08:40 PM
این امکان هست که اصلاً Programable نباشه اسپیدم و مشکل دیگه ای داشته باشه؟

والا همه اینا را دو سه تا شرکت توی چین میسازن و احتمالا پروگرام بشه.
اگه هر از گاهی موتور بوق بوق میکنه یحتمل پروگرام شوندست.

Reza_Sadri
11-06-24, 08:47 PM
پروگرامینگ دوال اسکای :

((--Saeed--))
11-06-25, 12:03 AM
پروگرامینگ دوال اسکای :

سلام
آقای صدری ممنون از توجهتون ولی این پروگرمینگ مال دوالسکای نیست و اگر اشتباه نکنم فرق داره:306:
من با پروگرمینگ اینستراکشن اسپیدم (که DualSky هست) چک کردم فرق دارن

Reza_Sadri
11-06-25, 12:11 AM
سعید جان من خودم که این اسپیدو ندارم و اطلاعاتی هم ازش ندارم سرچ کردم این لینک اومد که نوشته دوال اسکای هست :
http://www.freakware.de/technik/ZooControl/ZC_ESC_Instruction_S.pdf

((--Saeed--))
11-06-25, 12:21 AM
سعید جان من خودم که این اسپیدو ندارم و اطلاعاتی هم ازش ندارم سرچ کردم این لینک اومد که نوشته دوال اسکای هست :
http://www.freakware.de/technik/ZooControl/ZC_ESC_Instruction_S.pdf

آها . خوب مشکلی نیست که یه اشتباه جزیی پیش اومده
من فردا از اینستراکشنش یه اسکن میگیرم میگذارم

artezian
11-06-25, 12:26 AM
مهندس صدری ممنون از شما همینطور از شما سعید خان
خودمم چند تایی گیر آوردم همشو تست میکنم ببینم چی میشه!

Reza_Sadri
11-06-25, 12:35 AM
مهندس صدری ممنون از شما همینطور از شما سعید خان
خودمم چند تایی گیر آوردم همشو تست میکنم ببینم چی میشه!

خواهش میکنم، لطف دارید ، بعداز اینکه تست کردید نتیجه رو هم برای اطلاع دوستان در همین تاپیک قرار بدید.

((--Saeed--))
11-06-29, 12:01 AM
بفرمایید دوستان این از پروگرمینگ اینستراکشن اسپید های دوال سکای:4xvim2p:
فقط ببخشید که دیر شد یکم کار داشتم

http://www.persianrc.net/forum/attachment.php?attachmentid=10218&stc=1&d=1309285804

artezian
11-07-01, 06:10 PM
دوستان من رفتم امروز پروگرمینگ رو چک کردم و اصلاً در حالت بریک نبود اسپیدم. اما باز هم وقت فول تراتل میدم بعدش موتور همونجوری میشه و ...
اومدم با یه اسپید 40 آمپر تست کردم اما همچین مشکلی نبود و موتور به راحتی می چرخید و تازه با تاکومتر هم که دور موتور رو گرفتم با اسپید 50 آمپر خودم 10000 دور زد اما با اسپید 40 آمپر تا 12000 هم رفت.

((--Saeed--))
11-07-01, 07:05 PM
خوب مشکل از اسپید هست دیگه
حتما روی بریک هست و متوجه نشدید
یا این که اسپید شاید اشکالی داشته باشه
اگر با اسپید های دیگه مشکلی نباشه حتما یکی از دو مورد بالا مشکل کارت هست

kaveh_1
11-08-28, 12:31 AM
سلام

تو کرش هلی خازن های این اسپید اینجوری له شده :

http://up6.iranblog.com/upload/90/shahrivar/3-5/13144730851.jpg

ازش تست گرفتم درست کار می کرد البته فول گاز نکردم

حالا سوالم اینه که این له شدگی تاثیری در ظرفیت خازن داره یا نه ؟ یعنی نیازی هست خازن ها تعویض بشه ؟

با تشکر

artezian
11-08-28, 12:52 AM
سلام

تو کرش هلی خازن های این اسپید اینجوری له شده :

http://up6.iranblog.com/upload/90/shahrivar/3-5/13144730851.jpg

ازش تست گرفتم درست کار می کرد البته فول گاز نکردم

حالا سوالم اینه که این له شدگی تاثیری در ظرفیت خازن داره یا نه ؟ یعنی نیازی هست خازن ها تعویض بشه ؟

با تشکر

منم یه دفعه خازن هام ضربه خورده بود فول گاز که میکردم موتور قدرت همیشگیش رو نداشت.به نظرم تعویضش کنی بهتره. فقط بپا موقع لحیم کاری اسپیدت زیاد داغ نشه چون ترانزیستوراش به فنا میره. تجربه قبلی دوستان رو گفتم.

kaveh_1
11-08-28, 01:01 AM
ممنون برای پاسختون

پس حتماً تعویضش می کنم

فقط مشکلی که داره اینه که هرچی هویه رو قلع مدار نگه می دارم ذوب نمی شه

فکر کنم تو ساخت این برد ها از قلع مخصوصی استفاده می شه که نقطه ذوبش بالاتره

حالا پیشنهادتون برای هویه چیه ؟ حدوداً هویه ی چند وات برای این کار مناسبه ؟

bozonghare
11-08-28, 03:49 AM
ممنون برای پاسختون

پس حتماً تعویضش می کنم

فقط مشکلی که داره اینه که هرچی هویه رو قلع مدار نگه می دارم ذوب نمی شه

فکر کنم تو ساخت این برد ها از قلع مخصوصی استفاده می شه که نقطه ذوبش بالاتره

حالا پیشنهادتون برای هویه چیه ؟ حدوداً هویه ی چند وات برای این کار مناسبه ؟

اینا باید با دقت عوض شوند چون معمولا یکیشون روی مدار داخلی لحیم شده و یکیشون روی ولتاژ ورودی و بهتره ببری تعمیرات موبایلی و بگی نهایت دقتشو بکنه در ضمن از خازنهای نظامی ژاپنی استفاده کن مقادیر روش رو هم رعایت کن ولتاژش کمتر از اینا نباشه ظرفیتشم کمی بیشتر بود اشکال نداره که بهتره

هویه 60 وات مناسبه

FARSHID
11-08-28, 04:41 AM
منم كاملا با نظر اقاي كلانتري موافقم ... حتي اگر بتوني برا تعويض خازنها بفرستيش كارخانه سازنده كه عالي ميشه.

YasharWASP
11-08-28, 08:44 AM
قلع مخصوص نيست دوست عزيز در اين گونه مدارات يك لايه از مدار چاپي را براي گراند يا ولتاژ سورس ماسفت ها در نظر ميگيرند چون سطح بزرگ است هويه شما توان لازم را براي اين كار ندارد من خودم در اين گونه مواقع از بلاور يا دمنده هواي گرم كه تعميرات موبايل ها دارند و كمك هويه قلع را ذوب ميكنم.

حتما خازن ها را تعويض كنيد من هم يكبار نياز بود تعويض كردم نگران گرم شدن ترانزيستورها هم نباشيد هيچ اتفاقي به آنها نمي افتد فقط مواظب باشيد مدار چاپي آسيب نبيند.

mehrshad53
11-08-28, 09:34 AM
یک هویه 40 وات نیاز هست برای آب کردن و حساس هم نیست.
این خازن دقیقا روی باس مثبت و منفی ورودی هست و نبودنش خطرناکه.
موقعی که میرین توی بازار دراز ترین و کم قطر ترین خازنی که مشخصاتش به این میخوره بخرین.(LOW ESR CAPACITOR)اگه تپل و کوتاه باشه به درد نمیخوره.

media1328
11-10-21, 11:43 PM
سلام اقا مهرشاد
میشه سورس یا هگز برنامه رو بزارین شاید بشه یکاری کرد؟اگه جوابگو باشه من حاضرم مدارشو بکشم و بزارم تو سایت.

mahdi945
11-12-14, 11:49 PM
سلام
ماسفت های مثبت اسپیدم سوخته ، میخواستم بدونم امکان تعویضشون با ماسفتای معمولی هست؟

mehrshad53
11-12-15, 12:10 AM
مهدی جان بهترین کار اینه که اسپید سوخته گیر بیاری و از روی اون بندازی روی این.
اسپیدی که ماسفت مثبت داره اصولا امپر و ولتاژ بالا نیست ولی پکیج SO8 مثبت توی بازار خیلی خوب گیر نمیاد.
الان برات یه سرچ میکنم....

mehrshad53
11-12-15, 12:39 AM
بنده سایت پایا الکترونیک را گشتم و چیز مناسبی نداشت و بهترین راه همون پیدا کردن اسپید سوخته هست که احتمالا فروشندها باید داشته باشن

mahdi945
11-12-15, 12:41 AM
راستش من تصمیم داشتم قسمت قدرت مدار رو جداگونه ، با ماسفت های سری irf درست کنم بعد پالس های اسپید رو به مدار قدرت بدم.
ولی میکرو کنترلر میتونه موقعیت موتور رو با همچین مداری تشخیص بده؟

mehrshad53
11-12-15, 09:21 AM
موقعیت موتور از همون خروجی سه فاز موتور گرفته میشه و ربطی به ماسفتها نداره.
فقط کافیه شما ماسفت نو را به جای ماسفت خراب قرار بدین و توجه کنید که از نظر امپر و تعداد با قبلی ها مشابه باشه و ضمنا کم ولتاژ ترین ماسفتی که هست را بخرین تا کمترین تلفات را داشته باشین.

mahdi945
11-12-21, 02:30 PM
سلام.
من irfz44n رو جایگزین ماسفتای مثبت و منفی اسپیدم کردم. وقتی تراتل میدم موتور دل دل میزنه.
جای فاز ها رو همه جوره تغییر دادم که لرزش ها کمتر میشد.
مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟

FARSHID
11-12-21, 03:55 PM
سلام دوستان من يه موتور براشلس دارم كه تازگيها بريده بريده كار ميكنه . فكر ميكنيد چش شده ؟ ايا امكان تعمييرش هست ؟

mehrshad53
11-12-21, 07:39 PM
سلام.
من irfz44n رو جایگزین ماسفتای مثبت و منفی اسپیدم کردم. وقتی تراتل میدم موتور دل دل میزنه.
جای فاز ها رو همه جوره تغییر دادم که لرزش ها کمتر میشد.
مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟

:20:
چطوری یه ماسفت را هم جای مثبت گذاشتین و هم جای منفی؟!!!!!
اون ماسفت منفیه.

bozonghare
11-12-21, 08:43 PM
:20:
چطوری یه ماسفت را هم جای مثبت گذاشتین و هم جای منفی؟!!!!!
اون ماسفت منفیه.

عجايب خلقته ، الان بايد باطري و اسپيد پودر ميشد!
البته امپدانس قطعه هم فرق كرده و ممكنه كلا آتيش نشه يا نيمه كاله آتيش بشه!!!

mahdi945
11-12-22, 10:38 AM
هنوز که آتیش نگرفته ولی یه بار داشت میگرفت! :107:
در جایی که به جای مثبت استفاده کردم به پایه وسط مثبت و از پایه سمت راست خروجی گرفتم.
یه جا همچین نقشه ای دیده بودم . پس اونایی که فقط از ماسفت منفی استفاده میکنن چه کار میکنن؟

mehrshad53
11-12-22, 10:41 AM
هنوز که آتیش نگرفته ولی یه بار داشت میگرفت! :107:
در جایی که به جای مثبت استفاده کردم به پایه وسط مثبت و از پایه سمت راست خروجی گرفتم.
یه جا همچین نقشه ای دیده بودم . پس اونایی که فقط از ماسفت منفی استفاده میکنن چه کار میکنن؟

نه عزیز من!!!!!!
مگه میشه جای پایه ها ا عوض کنی و منفی بذاری؟!!!
خب پس اصلا مثبت به چه درد میخوره؟!
اونهایی که فقط منفی میذارن از ای سی های مخصوص درایو ماسفت منفی استفاده میکنن و خب گرون تر میاد.
ماسفت منفی خیلی کیفیت بهتری داره ولی برای اسپیدهای ارزون و کوچولو نمیصرفه این هزینه ها.
شما هم نکن اینکارها را همینطوری، خطرناکه.

mahdi945
11-12-22, 10:52 AM
آخه من ماسفت مثبت مشابه irfz44 پیدا نکردم.

mahdi945
11-12-24, 05:47 PM
سلام
برای اسپید 30 آمپری ،ماسفت IRFZ44 مناسبه؟موتورم 1700-2215
آمپر اسپید رو بر چه اساسی روش مینویسن؟ آمپر یکی از ماسفت ها یا مجموع ماسفت های یک فاز یا همه ماسفت ها؟

m.amin
12-01-25, 03:14 AM
دوستان گرامی بنده به دلیل استفاده غیر اصولی از اسپید Aircraft برای پروژه دوچرخه برقی و فشار بی از حد به مدار ، اسپید 60 آمپر دوال اسکای رو ترکوندم ، آیا با تعویض ماسفت ها امکان استفاده مجدد هست ؟
تصاویر مربوطه رو براتون قرار می دم

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Speed%20%282%29.JPG

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Speed%20%281%29.JPG

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Speed%20%285%29.JPG

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Speed%20%283%29.JPG

تصویر ماسفت

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Speed%20%284%29.jpg

آیا این ماسفت ها گیر میان ؟ و آیا باید تمامشون تعویض بشن ؟

mehrshad53
12-01-25, 09:02 AM
غیر از این ماسفتها 3 تا ای سی درایور هم هست که احتمال سوختن دارن و IR2104 یا چنین چیزی هستند.
با تعویض ماسفتها و حداکثر اون 3 تا ای سی برد دوباره زنده میشه.
ضمنا یه نگاه به هیکل اسپید نشون میده که 100 کیلو بار را نمیتونه جابجا کنه!!!!!

mehrshad53
12-01-25, 09:07 AM
سلام
آمپر اسپید رو بر چه اساسی روش مینویسن؟ آمپر یکی از ماسفت ها یا مجموع ماسفت های یک فاز یا همه ماسفت ها؟

اگه منظورتون یه دونه از اون شماره هست خیر.
امپر اسپید امپری هست که هر ماسفت تقریبا 0.3 تا 0.5 وات گرما تولید میکنه. در این حالت ممکنه هر ماسفت اسما 100 امپری باشه ولی حداکثر 10 امپر متوسط ازش عبور کنه.
برای همین توی یک اسپید 60 امپری ممکنه 30 تا ماسفت 30 امپری استفاه شده باشه که میشه 150 امپر برای هر سوئیچ(5 ماسفت) ولی همون 60 امپر هم ازش بکشی بعد از دو دقیقه منهدم میشه چون جایی برای دفع حرارت وجود نداره.
وقتی میگن یک ماسفت 100 امپره ممکنه توی اون امپر مثلا 200 وات حرارت تولید کنه که نیاز به یک رادیاتور بخاری پراید برای خنک کردنش هست!

m.amin
12-01-25, 03:19 PM
غیر از این ماسفتها 3 تا ای سی درایور هم هست که احتمال سوختن دارن و IR2104 یا چنین چیزی هستند.
با تعویض ماسفتها و حداکثر اون 3 تا ای سی برد دوباره زنده میشه.
ضمنا یه نگاه به هیکل اسپید نشون میده که 100 کیلو بار را نمیتونه جابجا کنه!!!!!

آقا مهرشاد با تعویض آی سی ها نیاز به پروگرام مجدد اسپید نیست ؟ نظرتون چیه اول ماسفت ها رو تعویض کنم و اگر جواب نداد برم سراغ آی سی ها .
بعد اینکه من تصویر دقیق مدار رو قرار میدم ، میشه بفرمایید دقیقاً چه ماسفت و آی سی ای با کد مربوطه تهیه کنم ، شرمنده زیاد تخصص ندارم توی الکترونیک .
تصاویر با سایز بزرگ هستن.

تصویر آی سی ها :

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/IMG_1975.JPG

نزدیکتر :

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/IC.jpg

ماسفت :

http://abbaszadeh.persiangig.com/RC/Speed/Mosfet.jpg

این حرکت هم دو سه سال پیش بود ، یه مقدار ناشی بازی و :1:

mehrshad53
12-01-25, 07:34 PM
احتمال سوختن اون ای سیها کمه اینطور که میبینم.
همون کاری که میگین خوبه ولی لازم نیست ماسفتها را عوض کنین برای تست. همون سوخته ها را در بیارین باید موتور بی بار را بچرخونه.
هر سوئیچ از 5 تا ماسفت تشکیل شده و یه ماسفت هم که بسوزه یک سوئیچ اتصال کوتاه میشه.

اول باید ببینین توی کدوم سوئیچ یکی از 5 تا ماسفت سوخته و بعد اون سه تا پایه ماسفتها که به هم یکی شده را توی همه اون 5 تا از برد جدا کنین و با مالتی متر ببینین کدوم ماسفت اتصال کوتاه شده و فقط همون را در بیارین و بزنین ببینین موتور میچرخه یا نه.

m.amin
12-01-26, 12:32 AM
احتمال سوختن اون ای سیها کمه اینطور که میبینم.
همون کاری که میگین خوبه ولی لازم نیست ماسفتها را عوض کنین برای تست. همون سوخته ها را در بیارین باید موتور بی بار را بچرخونه.
هر سوئیچ از 5 تا ماسفت تشکیل شده و یه ماسفت هم که بسوزه یک سوئیچ اتصال کوتاه میشه.

اول باید ببینین توی کدوم سوئیچ یکی از 5 تا ماسفت سوخته و بعد اون سه تا پایه ماسفتها که به هم یکی شده را توی همه اون 5 تا از برد جدا کنین و با مالتی متر ببینین کدوم ماسفت اتصال کوتاه شده و فقط همون را در بیارین و بزنین ببینین موتور میچرخه یا نه.

ممنونات بسیار فراوان
سه ردیف روی برد هست ، از بالا ردیف اول و دوم سالم بودن کلاً ولی ردیف اول هم رو و هم زیرش جمعاً چهار تا ماسفت خراب داره ، آیا امکانش هست با تعویض تمام ماسفت های این ردیف مدار برگرده به حال عادی ؟ البته منظورم استفاده از ماسفت های مشابه هست چون مثل این ماسفت گیر نمیاد ،منظورم اینه که کلاً این ردیف یه مدل دیگه باشه ولی نزدیک.
امروز تمام جمهوری رو گشتم ، فروشگاه جوان توی عباسیان ماسفت 30 ولت 10 آمپر داشت که دونه 800 تومن بود و ماسفت های من 18 آمپر هستن .
یه سری دیگه هم 30 ولت داشت منتهی صد آمپر بود و دونه ای چهار هزار تومن و خیلی گرون میشد.
یه جای دیگه ماسفت 15 آمپر داشت منتهی بی انصاف بود و دونه ای سه هزار تومن حساب می کرد.
یه سوال دارم مهرشاد جان، این ماسفت ها n هستن یا p ؟
و اینکه هسته تکی هستن ؟
چون امروز بین علما اختلاف افتاده بود ، یکی میگفت n یکی میگفت p .
آمپراژ دقیقشون چقدره ؟
کلاً برای سرچ توی نت کدوم قسمت نوشته روی این ماسفت ها به عنوان کد شناسایی شناخته میشه ، شرمنده سوال های آماتوری..:)

m.amin
12-01-26, 12:38 AM
این پی دی اف مربوط به ماسفت مورد نظره ؟

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf8736pbf.pdf

nokhbeh
12-01-28, 06:33 PM
سلام دوستان
نمیدونم که اینجا جای این تاپیک هست یا ن
ولی میخواستم بدونم اصلا اسپید چیه
کجا کاربرد داره وبه چه دردی میخوره به من کمک کنید خیلی دوست دارم بدونم اسپید چیه؟
باتشکر از دوستان

mehrshad53
12-01-28, 06:38 PM
ممنونات بسیار فراوان
سه ردیف روی برد هست ، از بالا ردیف اول و دوم سالم بودن کلاً ولی ردیف اول هم رو و هم زیرش جمعاً چهار تا ماسفت خراب داره ، آیا امکانش هست با تعویض تمام ماسفت های این ردیف مدار برگرده به حال عادی ؟ البته منظورم استفاده از ماسفت های مشابه هست چون مثل این ماسفت گیر نمیاد ،منظورم اینه که کلاً این ردیف یه مدل دیگه باشه ولی نزدیک.
امروز تمام جمهوری رو گشتم ، فروشگاه جوان توی عباسیان ماسفت 30 ولت 10 آمپر داشت که دونه 800 تومن بود و ماسفت های من 18 آمپر هستن .
یه سری دیگه هم 30 ولت داشت منتهی صد آمپر بود و دونه ای چهار هزار تومن و خیلی گرون میشد.
یه جای دیگه ماسفت 15 آمپر داشت منتهی بی انصاف بود و دونه ای سه هزار تومن حساب می کرد.
یه سوال دارم مهرشاد جان، این ماسفت ها n هستن یا p ؟
و اینکه هسته تکی هستن ؟
چون امروز بین علما اختلاف افتاده بود ، یکی میگفت n یکی میگفت p .
آمپراژ دقیقشون چقدره ؟
کلاً برای سرچ توی نت کدوم قسمت نوشته روی این ماسفت ها به عنوان کد شناسایی شناخته میشه ، شرمنده سوال های آماتوری..:)

اگه اون 30 ولت 100 امپری که دیدی پکیجش مثل IRFZ44 بود که قیمتش 1200 تومنه حداکثر و خواستی خصوصی بده تا بگم از کجا بگیری.
اگه پکیجش عین مال اسپید بود که شماره طرف را به من بده حتما!!!!!
اینها همش ماسفت منفی یا N هستند.

3124
12-02-07, 11:29 PM
سلام دوستان
نمیدونم که اینجا جای این تاپیک هست یا ن
ولی میخواستم بدونم اصلا اسپید چیه
کجا کاربرد داره وبه چه دردی میخوره به من کمک کنید خیلی دوست دارم بدونم اسپید چیه؟
باتشکر از دوستان

سلام
تا آنجایی که سواد من قد میده درموتور های الکتریکی که در مدل بکار برده میشه برای تولید قدرت بیشتر باکشش آمپر بیشتر ودور سیم کمتر برا سبکی موتوررابدون جاروبک یا ذغال و کلکتور می سازند
در این حالت قسمت سیم پیچ لاجرم باید ثابت بوده و آهنربا ها بدور آن بگردد (به علت قطر زیاد
قسمت گردنده نیرو و گشت آور زیادی بدون استفاده از چرخ دنده ایجاد میشود)چون کلکتور و ذغال و
جاروبک نداریم تا قطب های سیم پیچ را عوض کند باید جریان مورد نیاز موتور به صورتی به آن داده
شود که موتور بچرخد یعنی کار کلکتور شبیه سازی شود برا اینکار از دستگاه الکترونیکی به نام کنترل سرعت موتور بدون جاروبک که انگلیسی آن میشه اسپید کنترل براشلس استفاده میشه
کار ساخت این دستگاه برای ما خیلی سخت است موس فت مثبت کم پیدا میشه ای سی میکرو پرسسور می خواهد برنامه نویسی می خواد طراحی می خواد بهتر است بخریم تا آنجا که
من حقیر میدانم و می بینم با تشکر

mehrshad53
12-02-08, 09:22 AM
اتفاقا همه چیزش پیدا میشه و طراحی اون هم اسونه ولی اگه مشابهش توی بازار باشه صرف با خریده.
ضمن اسپیدهای خفن فقط از ماسفت منفی استفاده میکنن و میکروپروسسور و برنامه نویسی هم کار اسون و خوشایندیه!

3124
12-02-09, 01:07 AM
با سلام
ما که چیزی ندیدیم طرحی نبود حتی کپی پستی از سایت های ینگه دنیا هم نیست ادعا داریم همت کم داریم
تجربه هم که می خواهد اون هم نیست با تشکر رضا

mehrshad53
12-02-09, 09:57 AM
رضا جان ادم نمیتونه همینطوری نظر بده و محکوم کنه.
تجربه هم هست. چیزهایی که نیست هیچکدومش اینهایی که شما میگی نیست!
من الان کارم تولید دست و پاشکستس و چیزای پیچیده تر از اون اسپید هم ساختیم و میسازیم ولی یه روز پامیشی میبینی دلار 2000 چوق شده و قیمت تمام شده بردت 80 درصد رفته روش و مشتری هم حاضر نیست دو ریال بیشتر بخره اون برد را!
از اونور ایمیل میزنی برای فلان قطعه،میپرسه کدوم کشور و میگم ایران و میگه شرمنده ایم!!!!!
ایناست مشکلات ،نه اونها......

hamid_dj
12-02-09, 10:04 AM
رضا جان ادم نمیتونه همینطوری نظر بده و محکوم کنه.
تجربه هم هست. چیزهایی که نیست هیچکدومش اینهایی که شما میگی نیست!
من الان کارم تولید دست و پاشکستس و چیزای پیچیده تر از اون اسپید هم ساختیم و میسازیم ولی یه روز پامیشی میبینی دلار 2000 چوق شده و قیمت تمام شده بردت 80 درصد رفته روش و مشتری هم حاضر نیست دو ریال بیشتر بخره اون برد را!
از اونور ایمیل میزنی برای فلان قطعه،میپرسه کدوم کشور و میگم ایران و میگه شرمنده ایم!!!!!
ایناست مشکلات ،نه اونها......

چاکر مهرشاد جان.ولی نظر من اینه که وقتی دلار گرون بشه جنس خارجی هم گرون میشه و شاید صرف به ساخت تو داخل باشه تا خرید خارجی .همین الان قیمت قطعات مدل رو ببین دو برابر شده .البته قبول دارم دلار گرون شده و قطعات و باید بیشتر بخری ولی چون نصبت سود به هزینه تولیدبیشتره به صرفه هست که بسازی.مهرشاد مطمئن باش با این قیمت ها اگه مثلا 1 اسپید بسازی که قیمتش حدود 40% پایین تر از نمونه خارجیش باشه مطمئن باش فروش میره.روش بنویس ساخت چین به سفارش مهرشاد ببین اگه با سر نبردن
من خودم 1 اسپید براش درست کردم با 4 تومن.خیلی هم خوب کار میکنه و تا 30 امپرم فکر کنم جواب بده.نمونه امادش فکر کنم الان شده 25 تومن. :2lxe53l:

mehrshad53
12-02-09, 12:48 PM
حمید جان هم قبول دارم هم نه!
شما خود مدل را ببین. با این وضعیت قدرت خرید مردم پایین میاد و اولین چیزهایی که از سبد خانوار حذف میشه تفریح و سرگرمیه. حالا دیگه شما برد ارزون هم بزنی دیگه کل مدل رفته زیر سوال.
از طرفی قطعات اصلی این بردها هم به همون نسبت گرون میشه چون ایرانی نیستند و مثلا به جای 80 درصد،برد داخلی 60 درصد گرون میشه و اون 20 درصد هم به خاطر دستمزد ریالیه.
گرون شدن دلار وقتی به نفع تولید میشه که اصولی باشه و با برنامه و حمایتهای خاصی از تولید کننده بشه و مثلا دلار 1300 تومن به قطعات الکترونیک تعلق بگیره.
خلاصه خیلی قاراش میشه اوضاع!!!

3124
12-02-09, 10:10 PM
دوست خوب مهرشاد جان
در شروع پست نوشته مدارات الکترونیکی مدل یعنی باید مدارات مربوطه در این قسمت قرار می گیرد چیزی بدرد بخوری موجود نیست دوما" مدل یک نوع سرگرمی است چه عیبی دارد قسمتهایی به دست خودمان ساخته بشه حالا شما از دید تجاری و کاری نگاه میکنید مبحث جداگانه ای هست لذتی که در ساختن یک وسیله هست که در خریدنش نیست با تشکر رضا

mehrdadttm
12-02-09, 11:30 PM
از دوستان عزیز کسی هست که بدونه ماسفت SMD برای اسپید کنترل چیزی توی بازر هست که بخرم .. آیا می شه ماسفت معمولی را روی اسپید لحیم کرد

mehrdadttm
12-02-14, 12:08 PM
آقا کسی نیست جواب من را بده ... سوالم داره کم کم کپک می زنه . یه اسپید 30 آمپر دوال اسکای دارم سوخته که می خواهم تعمیرش کنم و نمی تونم شماره ماسفت ها را بخونم و نمپی دونم گیر می آید یا نه

REZARCM
12-02-14, 04:32 PM
آقا کسی نیست جواب من را بده ... سوالم داره کم کم کپک می زنه . یه اسپید 30 آمپر دوال اسکای دارم سوخته که می خواهم تعمیرش کنم و نمی تونم شماره ماسفت ها را بخونم و نمپی دونم گیر می آید یا نه

از لحاظ گیر اومدن که بعید می دونم
ولی قطعات الکترونیکی کلا هر چی می خواد باشه ارزش تعمیرو نداره چون واقعا ریسکه!
پس توصیه می کنم یه اسپیده نو بخرید

m.amin
12-02-15, 05:54 AM
من هم یه مدت دنبالش بودم ، ارزش تعمیر ندارن ، ولی اگه مدل ماسفت ها رو متوجه میشدی من یه اسپید دوال اسکای دارم که 20 تا ماسفتش سالمه ، خوشحال میشم کار کسیو راه بندازم .

mehrdadttm
12-02-15, 08:12 PM
من هم یه مدت دنبالش بودم ، ارزش تعمیر ندارن ، ولی اگه مدل ماسفت ها رو متوجه میشدی من یه اسپید دوال اسکای دارم که 20 تا ماسفتش سالمه ، خوشحال میشم کار کسیو راه بندازم .

ببخشید می شه بگید اسپید شما چند آمپره. اگه 30 آمپر باشه که حتما می خواهم . خیلی خیلی متشکرم.:4xvim2p:

m.amin
12-02-15, 10:33 PM
خواهش ميكنم
اسپيد من 60 امپره.
اگر بتونيد عدد روي ماسفت ها رو بخونيد معلوم ميشه.

mehrdadttm
12-02-15, 10:34 PM
آقایون من ماسفت ها را هم عوض کردم نشد فکر کنم دیگه بی خیالش ...........

mohammad311
14-02-01, 11:21 PM
منظورت از فیدبک در خط 5مت همون سنسور هست دیگه؟ (اشتباه ننوشتی؟)

فیدبکی که شما میگی سنسور خاصی نیاز نداره و کنترلرهای بدون سنسور با این روش کار میکنند یعنی به نوعی سنسور مگنتیکی دارند از خود سیمپیچ و آهنربای موتور ، رسیدن آهنربا به زاویه خاصی در موتور روی سیمپیچ تاثیر میزاره و این خودش میشه ی نوع سنس تعیین موقعیت برای تعیین نقطه zero-cross توسط میکرو کنترل! و این سنس باید وجود داشته باشه ! البته عملیش رو میگم وقت نکردم بسازم ولی مدارشو طارحی کردم و میدم به شما اگر وقت داری تستش کنی ، چیز خاصیم نیست تولید همون سیگنال سه فاز مربعی با فرکانس دلخواه که با دستور تاخیر هم میتوان نوشت ! و بدون هیچ فیدبک یا سنسی! اگر این مدار رو عملا روی چند موتور تست کنید جوابتون پیدا میشه!

من يدونه اسپيد با avr ساختم براي مدار عبور از صفرش از lm324 استفاده كردم وقتي عرض پالس رو خيلي بالا ميبردم سرعت موتور كم ميشد و ماسفتها داغ ميكردن ولي گشتاور بالايي داشت و با تغيير عرض پالس سرعت موتور رو از خيلي كم تا ماكزيمم تغيير ميدادم بزرگترين مشكل تو ساختش ثابت نگه داشتن جهت چرخش موتور بود كه برعكس نچرخه كه حلش كردم البته استارت زدنش هم داستاني داره كه فرصت نكردم زيادم از اون مدار يادم نيست

mohammad311
14-02-02, 12:53 AM
آقایون من ماسفت ها را هم عوض کردم نشد فکر کنم دیگه بی خیالش ...........

شما بايد براي افزايش جريان يك اسپيد تعدادي ماسفت رو با ماسفتهاي اصلي اسپيد پايه با پايه موازي كنيد گيت ها رو به هم درينها رو به هم و سورسها رو هم به هم متصل كنيد البته هرچه تعداد ماسفتها ي اضافه شده و جريان اونها بيشتر باشه اسپيد جريان خروجيش هم بالاتر ميره

mohammad311
14-02-02, 12:58 AM
سلام

بر اساس جريان مجموع ماسفتها موازي شده روي يك قطب خروجي دهنده مثبت يا منفي irf4502 هم فكر كنم كانال مثبت باشه پايا الكترونيك داره

mohammad311
14-02-02, 01:14 AM

اگه اسپيد شما سوخته بايد براي تعميرش بايد مطمئن بشي كه ميكرو كنترولرش يا همونه سي پي يو سالمه در غير اين صورت نمي توني تعميرش كني تازه تعميرش خيلي تخصصي هست من نميدونم سطح اطلاعات شما در الكترونيك چقدره رگولاتور 7805 رو ميشناسي يانه ؟ تست ماس فت رو بلدي يانه ؟ همينطوري كه نميشه اسپيد تعمير كرد كاملا تخصصي هست اگه اسپيد شما با بالا بردن تراتلي سعي در چرخاندن موتور داره ولي بعالت سوخت ماسفت ها نميتونه اون رو بچرخونه و فقط موتور رو ميلرزونه به احتمال زياد ميكرو كنترولرش سالمه البته اگه خروجي 7805 يا رگولاتور ولتاژي 5 ولت bec يا همون برق اسپيد و رسيور و سروها رو بتونه تامين كنه كه قدم اول تست اسپيد همينه

mehrshad53
14-02-02, 12:02 PM
من يدونه اسپيد با avr ساختم براي مدار عبور از صفرش از lm324 استفاده كردم وقتي عرض پالس رو خيلي بالا ميبردم سرعت موتور كم ميشد و ماسفتها داغ ميكردن ولي گشتاور بالايي داشت و با تغيير عرض پالس سرعت موتور رو از خيلي كم تا ماكزيمم تغيير ميدادم بزرگترين مشكل تو ساختش ثابت نگه داشتن جهت چرخش موتور بود كه برعكس نچرخه كه حلش كردم البته استارت زدنش هم داستاني داره كه فرصت نكردم زيادم از اون مدار يادم نيست

تایمینگ اسپید شما درست نبوده و به همین علت در دور بالا داغ میشده و نمیچرخیده.
یا مشکل از پیدا کردن گذر از صفر فاز ها بوده و یا تایمینگهای مربوطه.
اصولا مشکلات در دور پایین هست که EMF ضعیفه و اصلی ترین مشکل راه اندازی موتور به صورت درست و حسابی هست که برای لودهای سنگین مثل ماشین خیلی هم مشکل تر هست....

t-mac
14-04-13, 02:26 AM
با سلام
آب باعث شد اسپید ماشین e-revo من بسوزه و الان میگن باید موتور هم به همراه اسپید عوض بشه تا به هم بخورن
ایا این موضوع صحیحه یا فقط یه اسپید تهیه کنم کافیه؟

ATINIK
14-04-13, 08:57 PM
با سلام
آب باعث شد اسپید ماشین e-revo من بسوزه و الان میگن باید موتور هم به همراه اسپید عوض بشه تا به هم بخورن
ایا این موضوع صحیحه یا فقط یه اسپید تهیه کنم کافیه؟

نیازی به تعویض موتور نیست، مگر اینکه موتور براشد باشه.

mehrshad53
14-04-13, 09:23 PM
فقط اسپید کافیه که تعویض بشه

t-mac
14-04-14, 01:46 AM
موتور e revo براشلس هست
۲۲۰۰kv
اسپید هم castle creation mamba monter esc
هر دو هم ۱۲۰ آمپر
پس فقط یه اسپید کافیه
امکان تعمیر اسپید وجود داره؟

t-mac
14-04-14, 01:49 AM
موتور e revo براشلس هست
۲۲۰۰kv
اسپید هم castle creation mamba monter esc
هر دو هم ۱۲۰ آمپر
پس فقط یه اسپید کافیه
امکان تعمیر اسپید وجود داره؟http://www.castlecreations.com/products/mamba_monster.html

mehrshad53
14-04-15, 09:45 AM
امکان تعمیر اسپید بسیار پایینه هم به دلیل نبودن قطعات و هم فشرده و ظریف بودن مدار.