Persian RC  

بازگشت   Persian RC > هواپیما مدل > تعمیر و بازسازی

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 13-02-03, 03:49 PM   #131
sarbaz
Junior Member

sarbaz آواتار ها

sarbaz is on a distinguished road
پیش فرض سلام

سلام جناب حقیقی
حالتون چطوره از راهنمایی شما ممنونم دوستان توی پارک پرواز چطورند راستش روی یک هواپیمای کامپوزیت کار می کردم که فعلا هوا سرد شده من هم کار را تعطیل کردم راستی از حامد چه خبر هواپیمای دوم را چیکار کرد مونتاژ تمام شده یانه؟
hamed.hagigi (13-02-04)
قدیمی 13-02-04, 09:04 AM   #132
hamed.hagigi
92 Premium Member

hamed.hagigi آواتار ها

hamed.hagigi is on a distinguished road

سلام جناب نجاری
ممنون، خواهش میکنم، دوستان هم سلام دارن، آقا حامد دلفین دومش رو هم کرش داد و فعلاً بدون پرنده است
پ
در مورد کامپوزیت هم نمیدونم قالب درست کردید یا نه
چون بدون قالب و اطلاعات دقیق در خصوص نحوه کار با این متریال معمولاً خروجی مورد قبولی نمیشه بدست آورد
قدیمی 13-05-01, 11:22 AM   #133
Parvazi
Moderator

Parvazi آواتار ها

Parvazi is on a distinguished road

یک ویدئوی دیدنی از ساخت بال کامپوزیت برای هواپیماهای سبک

http://www.youtube.com/watch?v=wmxzcyZN9Nk

این یکی هم دیدنیه. از تولید الیاف تا قطعات:

http://www.youtube.com/watch?feature...ST0vfDuhw&NR=1

ویرایش توسط Parvazi : 13-05-01 در ساعت 11:29 AM
Parvazi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to Parvazi For This Useful Post:
ahmad rc (14-01-21), mehrad1 (13-05-01), pixy (13-05-01), محمد حسن (14-01-23)
قدیمی 14-01-21, 11:44 PM   #134
ahmad rc
Member

ahmad rc آواتار ها

ahmad rc is on a distinguished road

چند وقت پیش توی سایت rcgroups.com به یک موضوعی برخوردم و خیلی برام جالب بود این آقا اول یک مدل فومی از کانوپی رو ساخت و بعدش روی اون رو با الیاف پوشید و فکر کنم با با اپوکسی روشو پوشوند و کانوپیو ساخت ولی برای من یک سوال پیش اومد مگه الیاف زبر نیست پس چطور انقدر سیقلی میشه و میشه بعد از خشک شدن رزین فوم داخلشو با ماده ای مثل نفت آب کرد و خارجش کرد؟؟اسپری جدا کنندرو که گفتید باید رو مدل فومی زد؟؟من می خوام یک بدنه ی کامپوزیتی بسازم لطفا راهنماییم کنید
ahmad rc آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to ahmad rc For This Useful Post:
rasoulgh (14-01-22)
قدیمی 14-01-22, 12:21 PM   #135
d-ghanbari
92 Premium Member

d-ghanbari آواتار ها

d-ghanbari is on a distinguished road

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ahmad007 نمایش پست ها
چند وقت پیش توی سایت rcgroups.com به یک موضوعی برخوردم و خیلی برام جالب بود این آقا اول یک مدل فومی از کانوپی رو ساخت و بعدش روی اون رو با الیاف پوشید و فکر کنم با با اپوکسی روشو پوشوند و کانوپیو ساخت ولی برای من یک سوال پیش اومد مگه الیاف زبر نیست پس چطور انقدر سیقلی میشه و میشه بعد از خشک شدن رزین فوم داخلشو با ماده ای مثل نفت آب کرد و خارجش کرد؟؟اسپری جدا کنندرو که گفتید باید رو مدل فومی زد؟؟من می خوام یک بدنه ی کامپوزیتی بسازم لطفا راهنماییم کنید
سلام
درسته که الیاف زبره اما بعد از اینکه الیاف رو کار کشیده شد،کمی قبل از اینکه بصورت کامل خشک بشه بتونه کاری(اصطلاحا لکه گیری)انجام میشه و کار رنگ (مثلا مشکی)میشه و بعد کار سمباده زنی میشه.بعد از سمباده زنی میشه ناهماهنگی ها رو بهتر تشخیص داد.جاهایی که برآمده بودند رنگشون پاک میشه و جاهای گود و تو رفته رنگشون دست نخورده باقی میمونه.جاهای گود رو دوباره بتونه زنی و دوباره کل کارو رنگ میکنند.این عمل {بتونه-رنگ-سمباده} ادامه پیدا میکنه تا جایی که احساس کنیم سطح به حداکثر کیفیت خودش رسیده و در نهایت سطح کار را رنگ میکنیم و تمام.
البته کسی که این همه زحمت صیقلی کردن رو تحمل میکنه نمیاد فوم رو(با بنزین) از بین ببره و همینو به عنوان قطعه استفاده کنه(مگه اینکه قطعه کوچیک باشه) بلکه میاد به عنوان plug یا مستر ازش استفاده میکنه و از روش یه قالب میگیره و از درون قالب هر چند تا که خواست قطعه تولید میکنه.
برای ساخت مدل کامپوزیتی هم زیاد عجله نکنید ساخت مدل کامپوزیتی روشهای مختلفی داره.قبلش بهتره تاپیکی مثل(ساخت f20)
http://forum.persianrc.com/showthread.php?t=2111
رو مطالعه کنید و اطلاعات در این زمینه کسب کنید و بعد با راهنمایی اساتید و بزرگان مدلتونو بسازید
ahmad rc (14-01-22), Ali (14-01-22), Parvazi (14-01-22), pixy (14-01-22), saeed mirsafaie (16-06-21)
قدیمی 14-01-22, 04:40 PM   #136
ahmad rc
Member

ahmad rc آواتار ها

ahmad rc is on a distinguished road

ممنون از توضیحتون
واکس که میگن از کجا گیر میاد؟؟باید روی مستر زده بشه؟
ahmad rc آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 14-01-23, 07:36 PM   #137
d-ghanbari
92 Premium Member

d-ghanbari آواتار ها

d-ghanbari is on a distinguished road

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ahmad007 نمایش پست ها
ممنون از توضیحتون
واکس که میگن از کجا گیر میاد؟؟باید روی مستر زده بشه؟
خواهش میکنم
کلیه لوازم فایبرگلاس مثل رزین ،الیاف،واکس و.... رو فایبرگلاسیها دارن.سپر سازیها هم احتمالا داشته باشن.در تهران هم چند شرکت هستند که لوازم کامپوزیتی ارایه میدن(البته نمیدونم خورده فروشی هم میکنن یا نه)
اساتید باتجربه تو این سایت زیاد هستند و بهتر میتونن راهنمایی کنن.
ولی نظر شخصی خودم:
همونطور که گفتم ساخت قطعات کامپوزیت روشهای مختلفی داره.در بعضی از این روشها اصلا نیازی به واکس نیست مثل همین روشی که خودتون اشاره کردید.یعنی یک فالب فومی درست میشه(که این قالب میتونه کانوپی،بدنه،بال و یا هر چیز دیگه ای باشه)-روی این قالب چند لایه الیاف لایه کذاری میشه و بعد از خشک شدن، با یک حلال مناسب ،فوم رو از بین میبریم.در این روش که اصطلاحا"قالبهای فدا شونده" گفته میشه باید سطح خارجی کار بتونه کاری و صیقل بشه و افزایش ضخامت در اثر لایه گذاری رو هم در نظر بگیریم.
یه روش دیگه اینه که قالب فومی رو بذاریم تو کار باقی بمونه که باعث افزایش مقاومت و البته افزایش وزن میشه و این روش به "قالبهای ماندگار" معروفه.
یه روش حرفه ای تر (مثل لینکی که گذاشتم) اینه که ما اول یه مستر بسازیم و از روی این مستر قالب گیری کنیم و قالبهای ماده تهیه کنیم(معمولا قالبهای دو لنگه) و از درون این قالبهای ماده، شکل مستر(بدنه،بال، هرچی) رو کپی کنیم.حسن این روش اینه که دیگه نیاز به بتونه کاری و صیقل کردن سطح بیرونی نیست و سطح خارجی قطعه چون در تماس با قالب بوده،صاف و صیقلیه...
و روشهای دیگر ساخت قظعات کامپوزیت....
واکس هم نقش جداکننده داره و وقتی میخواییم از روی مستر قالب گیری کنیم برای اینکه قالب ماده به مستر نچسبه باید واکس و فیلم جدا کننده روی مستر اعمال بشه و بعد قالبگیری بشه.همین طور وقتی میخوایم از درون یک قالب ماده ،یک قطعه کامپوزیتی بسازیم اول باید جداکننده درون قالب اعمال بشه و بعد لایه گذاری الیاف انجام بشه تا قطعه با قالب نچسبه.
به نظرم برای شروع دو روش اول بهتره و با کسب تجربه سراغ قالبگیری و ... برید خیلی بهتره.همینطور اگر از قطعات کوچیک شروع کنید و بعد قطعات بزرگ،پیشرفت بیشتری حاصل میشه.....
ahmad rc (14-01-30), FARSHID (14-01-24), KAMRAN111 (14-01-24), rasoulgh (14-01-24)
قدیمی 16-06-19, 07:15 AM   #138
elias
92 Premium Member

elias آواتار ها

elias is on a distinguished road

با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی ، عرض ادب
مدتی قبل قطعه کوچکی رو خواستم قالب گیری کنم و از روش چند تایی بسازم.
قالب رو با رزین پلیستر درست کردم ، سطح داخلی قالب کاملا سیقلی و یک دست شد و آمادهٔ قالبگیری ، اما همینجا به مشکل خوردم یعنی این مایه ی جداکننده که به عنوانه فیلم pva (پلی*** وینیل الکل) خریدم به هیچ عنوان روی سطح صیقلی قالب نمی چسبه و رفتارش روی قالب دقیقا مثل پاشیدن آب روی قالب هستش در حالی که طبق ویدیو هایی که من تو یوتیوب دیدم فیلم رو با پیستوله میپاشن که به راحتی به قالب میچسبه و بعد خشک شدن یه لایه یکدست به دست میاد. (اینی که من دارم رو نمیشه با پیستوله پاشید چون غلیظه و هنگام پاشیدن کف میکنه و سطح یک دستی نمیده)
از اسپری جدا کننده و واکس هم که به تنهایی نمی شه برای جدا سازی استفاده کرد.
پس چارهٔ کار چیه ؟ روش من اشتباه بود یا این مایه یه شفاف که من خریدم اصلا فیلم نیست؟!
پیشتر از راهنماییتون تشکر میکنم.
قدیمی 16-06-19, 01:00 PM   #139
behrouz
Administrator

behrouz آواتار ها

behrouz is on a distinguished road

نقل قول:
نوشته اصلی توسط elias نمایش پست ها
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی ، عرض ادب
مدتی قبل قطعه کوچکی رو خواستم قالب گیری کنم و از روش چند تایی بسازم.
قالب رو با رزین پلیستر درست کردم ، سطح داخلی قالب کاملا سیقلی و یک دست شد و آمادهٔ قالبگیری ، اما همینجا به مشکل خوردم یعنی این مایه ی جداکننده که به عنوانه فیلم pva (پلی*** وینیل الکل) خریدم به هیچ عنوان روی سطح صیقلی قالب نمی چسبه و رفتارش روی قالب دقیقا مثل پاشیدن آب روی قالب هستش در حالی که طبق ویدیو هایی که من تو یوتیوب دیدم فیلم رو با پیستوله میپاشن که به راحتی به قالب میچسبه و بعد خشک شدن یه لایه یکدست به دست میاد. (اینی که من دارم رو نمیشه با پیستوله پاشید چون غلیظه و هنگام پاشیدن کف میکنه و سطح یک دستی نمیده)
از اسپری جدا کننده و واکس هم که به تنهایی نمی شه برای جدا سازی استفاده کرد.
پس چارهٔ کار چیه ؟ روش من اشتباه بود یا این مایه یه شفاف که من خریدم اصلا فیلم نیست؟!
پیشتر از راهنماییتون تشکر میکنم.
من تست کردم ، اگر خوب واکس بزنید ، حدود دو تا سه بار و با واکس خوب ، بدون نیاز به فیلم ، قطعه راحت جدا میشه

ولی برای پاشش فیلم هم روش هست ، نباید فکر کنید یک با یک مرحله پاشش کار باید تمام بشه
فیلم رو با حلال خودش رقیق کنید و با پیستوله به صورت مه ، کدر یک لایه بپاشید ، در دو یا سه مرحله پاشش فیلم تموم میشه و سطح اصل براق نیست و نمیشه ، سعی هم نگنید با فیلم سطح رو براق کنید که دوباره فیلم قطره قطره میشه

ساعتها را بگذارید بخوابند. بیهوده زیستن را نیازی به شمردن نیست ...

behrouz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to behrouz For This Useful Post:
d-ghanbari (16-06-19), elias (16-06-21), mehrad1 (16-06-22), محمد حسن (16-06-28)
پاسخ

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش