Persian RC  

بازگشت   Persian RC > هواپیما مدل > اطلاعات عمومی هواپیما

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-03-17, 12:02 PM   #1
elias
91 Premium Member

elias آواتار ها

elias is on a distinguished road
پیش فرض Center Gravity ( مركز ثقل )

سلام
استاد ببخشید این مرکز ثقل همیشه واسه من سوال بوده که چجوری باید مکان دقیق CG رو مشخص کرد ؟ آیا با این فرمول میشه؟
این به نظر بیشتر مرکز سطح رو به دست میاره تا مرکز ثقل ! اینجا توضیحات داده اما من یه نقشه رو با این فرمول چک کردم نقطه ای که به دست آوردم با CG خود نقشه اختلاف داشت
اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
elias آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to elias For This Useful Post:
amirzaaili (14-02-24)
قدیمی 10-03-17, 01:53 PM   #2
jblaox
Senior Member

jblaox آواتار ها

jblaox is on a distinguished road

با اجازه دوستان

من از دیدگاه مهندسی جواب میدم :

این چیزی که من دیدم فقط مرکز سطح است در جهت محور X ها ، (تازه با قرینه در نظر گرفتن ). اما چیزی که شما می خواهید مرکز جرم است که مثلا 3 بعدی خواهد بود یعنی یک جورایی باید مرکز حجم بدست بی آورید و آن با جرم ها یتون معادل کرده و مرکز جرم بدست بی آورید .

راه محاسبه :

1- تئوری
2- شبیه سازی (نرم افزاری)

1- تئوری :
کتاب آقای صداری با عنوان طراحی هواپیما فصل 11و تا حدودی فصل 10 به صورت کامل این بحث پوشش داده اند ، هرچند به صورت کامل تر در کتاب آقای رسکم و آقای ریمیر و آقای اندرسون این بحث وجود داره برای شروع بهتر لز صداریی استفاده کنید (اگر کتاب ندارید بگوید بحث براتون بشکافم)

اگر جواب 100% درست می خواهید 2 راه دارید :

1- انجام آزمون عملی
2- شبیه سازی

1- آزمون عملی : تجربه دوستان بیشتر است ، دیگران توضیح خواهند داد .

2- در مورد شبیه سازی : میتوانید از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید مثلا SolidWorks قابلیت این دارد که با دقت بسیار بسیار بالا مرکز جرم ، مرکزسطح ، مرکز حجم جسم ، مومان اول سطح ، مومان دوم و .... را به شما می دهد .

برای اینکار تک تک اعضای هواپیما (بال ، باک ، موتور ، مخزن سوخت ، سرو ها و ...) را با جنس انها باید مدل کرده و در اخر بر روی هم سوار کنید (مونتاژ کرده) و سپس دستور محاسبه را بدهید ، هر چه جزئیات مدل کردن بیشتر باشد دقت جواب بالاتر است ...

اما علت اختلاف محاسبات شما :

اولا اگر هواپیما را به چندین قسمت تقسیم کنید وزن هر قسمت با وزن قسمت دیگر یکسان نخواهد بود این یعنی جرمهای مختلف در بخش های مختلف (یک قسمت توخالی ، یک قسمت سوخت ، یک قسمت موتور و ...) این یعنی ناهمگن بودن توزیع جرم ، در صورتی که شما با محاسبه مرکز سطح و فرضکردن این که مرکز جرم هم همان جایی است که مرکز سطح است ، عملا فرض کردید که توضیع وزن در کل سازه یکسان است یعنی یک جسم همگن که یک فزض کاملا اشتباه است . پس یقینا مرکز سطح با مرکز جرم یکی نخواهید بود و حتی مرکز حجم با مرکز جرم هم یکی نیست ، پس بهترین راه محاسبه مرکز جرم است ، که راه های ان را به شما گفتم چیست

ویرایش توسط jblaox : 10-03-17 در ساعت 01:57 PM
jblaox آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to jblaox For This Useful Post:
amirzaaili (14-02-24), elias (10-03-17), fojica (14-04-02), Seyyed Abbas Hosseini (13-12-07)
قدیمی 10-03-17, 02:33 PM   #3
behrouz
Administrator

behrouz آواتار ها

behrouz is on a distinguished road

در بارش با رضا زیاد صحبت کردیم و خود رضا جان بیاد اینجا مشخص کنه کجا بود (الان بادم نمیاد، شاید bmc بوده )

ولی برای دقت و راحتی کار فعلا برو اینجایا اینجا

ساعتها را بگذارید بخوابند. بیهوده زیستن را نیازی به شمردن نیست ...

behrouz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to behrouz For This Useful Post:
bozonghare (10-03-18), elias (10-03-17), modelshopiran (10-08-04)
قدیمی 10-03-18, 12:16 AM   #4
bozonghare
Senior Member

bozonghare آواتار ها

bozonghare is on a distinguished road

نقل قول:
نوشته اصلی توسط elias نمایش پست ها
سلام
استاد ببخشید این مرکز ثقل همیشه واسه من سوال بوده که چجوری باید مکان دقیق CG رو مشخص کرد ؟ آیا با این فرمول میشه؟
این به نظر بیشتر مرکز سطح رو به دست میاره تا مرکز ثقل ! اینجا توضیحات داده اما من یه نقشه رو با این فرمول چک کردم نقطه ای که به دست آوردم با CG خود نقشه اختلاف داشت
اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
وقتی یک نقشه کامل و جامع دارید نیازی به محاسبه CG ندارید چون خود طراح مشخص کرده و مطمئنا تست عملی هم شده که حالا نقشش خیلی رسمی موجود هست !

محاسبه CG مال وقتیه که شما خودت یک هواپیما طراحی کنی و کلیه سطوح و بدنه رو حساب کنی و بری برای محاسبه CG !

دقت کن این مسئله خیلی مهمیه و میتونه تو اولین پرواز هواپیمارو کلا نابود کنه و بدجوری آدم رو ناامید کنه!

برای محاسبه CG و MAC میتونی به اینجا مراجعه کنی و برای محاسبات دقیقتر و انواع CGها میتونی به اینجا مراجعه کنی! ولی توصیه نمیشه چون بیشتر گیج کنندس مگر بری تو علمش!

وقتی هواپیمارو ساختی روی اینکه حادثت برای اولین پروازها کمتر بشه و CG عملی رو پیدا کنی بحث میکنیم!
amirzaaili (14-02-24), elias (10-03-18)
قدیمی 10-03-18, 03:09 AM   #5
KAMRAN111
Moderator

KAMRAN111 آواتار ها

KAMRAN111 is on a distinguished road

cg کامل هم از اولین لحظه پرواز تا آخرین لحظه نمی تونه یکسان باشه و متغییر هست چون سوخت مصرف می شه ولی تلرانس هم پیش بینی شده هنگام طراحی

Keep sharing your ideas and be happy if people copy it and find it useful

تا زمانيكه توانايي ساخت مگس را نداريد در برابر خالق مگس سر تعظيم فرود آوريد. هنوز انسانی ندیده که یک مگس در حین پرواز به مشکل بخورد و سقوط نماید دو مگس بهم بخورند ، حین نشستن پاهایش باز نشود، در پرواز یکی از بالهایش از کار بیافتد و یا مگسی سوخت کم بیاورد
KAMRAN111 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to KAMRAN111 For This Useful Post:
amirzaaili (14-02-24), elias (10-03-18), fojica (14-04-02)
قدیمی 10-03-18, 10:14 AM   #6
jblaox
Senior Member

jblaox آواتار ها

jblaox is on a distinguished road

دقت کنید cg محدوده داره و یک نقطه نیست
jblaox آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to jblaox For This Useful Post:
amirzaaili (14-02-24), d-ghanbari (12-08-09), elias (10-03-18)
قدیمی 10-03-18, 11:16 AM   #7
elias
91 Premium Member

elias آواتار ها

نقل قول:
نوشته اصلی توسط bozonghare نمایش پست ها
وقتی یک نقشه کامل و جامع دارید نیازی به محاسبه CG ندارید چون خود طراح مشخص کرده و مطمئنا تست عملی هم شده که حالا نقشش خیلی رسمی موجود هست !

محاسبه CG مال وقتیه که شما خودت یک هواپیما طراحی کنی و کلیه سطوح و بدنه رو حساب کنی و بری برای محاسبه CG !

دقت کن این مسئله خیلی مهمیه و میتونه تو اولین پرواز هواپیمارو کلا نابود کنه و بدجوری آدم رو ناامید کنه!

برای محاسبه CG و MAC میتونی به اینجا مراجعه کنی و برای محاسبات دقیقتر و انواع CGها میتونی به اینجا مراجعه کنی! ولی توصیه نمیشه چون بیشتر گیج کنندس مگر بری تو علمش!

وقتی هواپیمارو ساختی روی اینکه حادثت برای اولین پروازها کمتر بشه و CG عملی رو پیدا کنی بحث میکنیم!
ایول
خوب همین دیگه من اینجا پست شماره 10رو که خودم گذاشتم رو ساختم اما اگه نقشه رو ببینید همچین یکم مشکوک میزنه واسه همین تو نقطه GC شک دارم آخه خیلی وقتم رو گرفته نمیخوام تو همون تست اول به فنا بره ، تازه اینجا پست 191 رو هم باید در نظر داشته باشم
حالا چجوری CGرو عملی به دست بیارم ؟مگه همین فرمول ها عملی نیست؟
قدیمی 10-03-18, 12:25 PM   #8
bozonghare
Senior Member

bozonghare آواتار ها

نقل قول:
ایول
خوب همین دیگه من اینجا پست شماره 10رو که خودم گذاشتم رو ساختم اما اگه نقشه رو ببینید همچین یکم مشکوک میزنه واسه همین تو نقطه gc شک دارم آخه خیلی وقتم رو گرفته نمیخوام تو همون تست اول به فنا بره ، تازه اینجا پست 191 رو هم باید در نظر داشته باشم
حالا چجوری cgرو عملی به دست بیارم ؟مگه همین فرمول ها عملی نیست؟
بازم که داری میگی فرمول! گفتم وقتی نقشه داری تو نقشت گفته کجا cg هست!

اگر منظورت اون ترینره با موتور الکتریک ، با چه ابعادی ساختیش؟

اگر زیاد سنگین در نیاورده باشیش توی خاکی یا چمن پارک میتونی تستش کنی تو ارتفاع کم پرواز بدی و cg رو بررسی کنی! Cg رو از مقداریکه در نقشه نشون داده کمی جلوتر (ترینرتر) به سمت دماغه بگیر چون کنترل این حالت نسبت به برعکسش خیلی راحتتره اگر cg تنظیم نباشه!

تو ارتفاع 1 متری گاز بده نباید زیاد سربالا بره و گاز رو ببند باید مثل گلایدر با طی یک مسیر به زمین نزدیک شه

این چرخ نداره پس باید یا تو چمن بپرونی و خاکی یا در اصل باید با دست لانچ کنی و دوباره از رو هوا بگیریش!
قدیمی 10-03-18, 12:49 PM   #9
elias
91 Premium Member

elias آواتار ها

نقل قول:
نوشته اصلی توسط bozonghare نمایش پست ها
بازم که داری میگی فرمول! گفتم وقتی نقشه داری تو نقشت گفته کجا cg هست!

اگر منظورت اون ترینره با موتور الکتریک ، با چه ابعادی ساختیش؟

اگر زیاد سنگین در نیاورده باشیش توی خاکی یا چمن پارک میتونی تستش کنی تو ارتفاع کم پرواز بدی و cg رو بررسی کنی! Cg رو از مقداریکه در نقشه نشون داده کمی جلوتر (ترینرتر) به سمت دماغه بگیر چون کنترل این حالت نسبت به برعکسش خیلی راحتتره اگر cg تنظیم نباشه!

تو ارتفاع 1 متری گاز بده نباید زیاد سربالا بره و گاز رو ببند باید مثل گلایدر با طی یک مسیر به زمین نزدیک شه

این چرخ نداره پس باید یا تو چمن بپرونی و خاکی یا در اصل باید با دست لانچ کنی و دوباره از رو هوا بگیریش!
احسنت آقا رضا به این میگن راهکار عملی پس همون gc روی نقشه رو در نظر میگیرم یکم جلو تر هر چی میخواد بشه یا میپره یا ...
قدیمی 10-03-18, 01:04 PM   #10
bozonghare
Senior Member

bozonghare آواتار ها

نقل قول:
احسنت آقا رضا به این میگن راهکار عملی پس همون gc روی نقشه رو در نظر میگیرم یکم جلو تر هر چی میخواد بشه یا میپره یا ...
الیاس جان این تیپ هواپیما چیز قلمبه ای نیست که cgیش عجیب و مشکوک باشه !

موقعیت تقریبیش هم مشخصه اونقدرام تو این پرنده الکتریک حساس نیست فقط درست تنظیمش کن میتونی با نخ آویزونش کنی و با عقب و جلو بردن باطری تنظیمش کنی!

تو اون ارتفاع و تو چمن هم اتفاق خاصی براش انشاا... نمیافته! فقط زیاد گاز نده!

یا علی
پاسخ

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش